مشاوره ازدواج | بهترين مشاور قبل ازدواج
مشاوره ازدواج رايگان – مشاوره قبل از ازدواج – مشاوره ازدواج آنلاين – مراكز مشاوره ازدواج در تهران – سوالات مشاوره ازدواج


انگيزه چيست

اگر بگوييم چون در زندگي مشكل هست ديگر نمي توان به زندگي اميدوار بود، حرف درستي نيست. زيرا اگر بدين شكل به زندگي بنگريم پس قطعا نبايد در دنيا هيج فرد اميدوار و باانگيزه اي وجود داشته باشد. هيچ اختراعي نبايد در دنيا صورت مي گرفت؛ زيرا تا فرد به كوچكترين مشكلي در كار بر مي خورد انگيزه و اميد خود را از دست مي داد. يا هيچ فوتباليست معروفي نبايد وجود مي داشت زيرا اگر توپش وارد دروازه نمي شد نااميد و بي انگيزه مي شد و فوتبال را كنار مي گذاشت.

فكر مي كنيد علي دايي چند گل ملي زده است؟ او با ۱۰۹ گل ملي بهترين گلزن ملي دنياست و اقاي گل جهان است. اما آيا تمام شوت هايش وارد دروازه و تبديل به گل شده است؟ علي دايي از وقتي فوتبال را شروع كرده هزاران گل نزده دارد. هزاران شوت دارد كه به تيرك دروازه خورده و هزاران شكست داشته اما ما فقط پيروزي ها و گل هايش را ديده ايم. اگر او از همان ابتدا با يك شكست كوچك فوتبال را كنار مي گذاشت آيا الان به اين موفقيت مي رسيد؟

انگيزه چيست ؟ افراد بسياري هستند كه در زندگي موفق نيستند، نه بخاطر اينكه استعداد، مهارت يا توانايي ندارند، بلكه بخاطر اينكه انگيزه كافي ندارند و خيلي زود خسته مي شوند و به بهانه هاي مختلف كاري كه انجام مي دهند را رها مي كنند.

يقينا داشتن اميد در شرايط سخت زندگي كار آسان و راحتي نيست. بي شك بزرگترين هنر هر انساني اميدوار بودن در شرايط سخت و دشوار زندگي است.

انگيزه اي براي زندگي ندارم

در اين مقاله مي خواهم شما را با ۳ تكنيك فوق العاده مهم ايجاد انگيزه براي زندگي آشنا كنم كه اگر آنها را به كار بگيريد چراغ انگيزه در شما هيچگاه خاموش نخواهد شد.

ايجاد انگيزه براي زندگي

۱- تكنيك اول ايجاد انگيزه براي زندگي : داشتن علاقه و اشتياق به كارهايي كه انجام مي دهيد.

يكي از نكات مهم كه بايد براي ايجاد و حفظ انگيزه به آن توجه بسياري داشت انجام كارهايي است كه به آن اشتياق و علاقه داريد. اگر در مورد كار و مسيري كه در زندگيتان طي مي كنيد شور و اشتياق فوق‌العاده‌اي داشته باشيد، هميشه براي انجام كارهايتان باانگيزه خواهيد بود و براي انجام مسئوليت‌ها و تكميل وظايفتان هر كاري كه از دستتان برمي‌آيد را انجام خواهيد داد.

شما نبايد صبح ها افسرده و بي ميل از خواب بلند شويد. نبايد فردي هميشه خسته و اخمو باشيد و از كارهايي كه در طول روز مي كنيد نفرت داشته باشيد. شما نبايد تمام انرژي خود را صرف تحمل كردن رئيس و ديگر اطرافيانتان بكنيد. شما نبايد هر روز جمله «اين زندگي كردن نيست» را با خود تكرار كنيد.

شما بايد خوشحال باشيد كه باز صبح شده است. اشتياق و علاقه تان هر چيزي كه باشد، سرگرم آن شدن به شما انرژي مي­دهد و با انگيزه بيشتري هدفتان را دنبال كنيد. كاري كه برايتان مثل تفريح و سرگرمي است دوست داريد ساعت ها برايش وقت بگذاريد.

يك بار توماس اديسون گفت: من در تمام عمرم يك روز كاري هم نداشتم، همه اش تفريح و لذت بود. خيلي از انسانهاي موفق هم شبيه او هستند. براي همين اگر دنبال روياهايتان برويد، بقيه چيزها همگي سرجاي خودشان قرار مي گيرند. شايد وقتش رسيده كه بالاخره انتخاب كنيد؟
چگونه انگيزه خود را از دست ندهيم

بياييد براي لحظه اي به زندگيتان نگاه كنيد. براي داشتن انگيزه در زندگي بايد هدفي را دنبال كنيد كه به آن علاقه مند باشيد شما بايد با علاقه كار كنيد. اگر كار روزمره تان شما را خسته كرده و هيچ علاقه اي به آن نداريد، وقتش است كه دنبال كاري برويد كه دوست داريد.

هيچكس نمي داند تا كي زنده است، پس چرا بايد در زندگي كارهايي را انجام دهيم كه از آن لذت نمي بريم؟

ايجاد انگيزه در زندگي

۲- تكنيك دوم ايجاد انگيزه براي زندگي : يك مجله موفقيت براي خود درست كنيد.

يكي ديگر از راه هاي ايجاد انگيزه براي زندگي در نظر گرفتن موفقيت هاي هر چند كوچك و لذت بردن از آنهاست. يك دفتر تهيه كنيد و تمام موفقيت هاي قبلي زندگيتان، موفقيت هايي كه بعداً به آن دست پيدا مي كنيد و شادي هاي زندگيتان را در آن ثبت كنيد. گاهي وقت بگذاريد و نوشته هايتان را بخوانيد، اين مي تواند منبع انگيزه خوبي براي شما باشد.

۳- تكنيك سوم ايجاد انگيزه براي زندگي : به دنبال الگوي موفق باشيد تا انگيزه تان چند برابر شود.

هر رويايي كه در سر داريد احتمال اينكه افراد موفق در آن زمينه وجود داشته باشند زياد است. پس به دنبال افرادي باشيد كاري را كه مي خواهيد انجام دهيد را قبلا انجام دادند. اگر در اطرافتان نيست بدنبال آن در كتابها، فيلم هاي آموزشي و يا وب سايت هاي شخصي بگرديد و از اشتباهات، شكست ها و پيروزي هاي آنها استفاده كنيد.

اينكه ديگران هم همين راه را رفته باشند و به موفقيت رسيده باشند به شما انگيزه زيادي مي دهد. مثلاً فردي تعريف مي كرد همسرم به بيماري سرطان مبتلا شد. با اينكه در ابتدا از لحاظ روحي ضربه شديد خورد اما بعد از مدتي گفت: «من فلاني را كه قبلاً سرطان داشت اما الان خوب شده تجسم مي كنم. او توانست از پس اين بيماري بر بيايد بنابراين من هم مي توانم.» او با اين روش انگيزه و اميد خود را براي مبارزه با بيماري اش چندين برابر كرد.

چرا انگيزه ندارم ؟ افرادي زيادي براي مشاوره به من مراجعه مي كنند و ميگويند: چرا انگيزه ندارم ؟
چگونه انگيزه خود را قوي كنيم

علي ۲۳ سال داشت و به تازگي از دانشگاه فارغ التحصيل شده بود. او مي گفت نمي دانم چرا ميل و انگيزه اي براي زندگي و يافتن شغل مناسب ندارم. سحر ۳۰ ساله هم مدتي بود كه مي خواست لاغر كند اما مي گفت ديگر حوصله و انگيزه رژيم گرفتن را ندارم و افراد بسياري كه هر كدام از بي انگيزگي در زندگي شكايت داشتند.

چرا انگيزه ندارم

وجود انگيزه و عدم انگيزه در زندگي از چه عواملي نشات مي گيرد:

۱- عامل اول بي انگيزگي در زندگي : انسان‌ها در برابر اين موضوع كه رويدادهاي زندگي تحت كنترل آنهاست يا نه، به دو دسته تقسيم مي‌شوند.

گروه اول كساني هستند كه مي‌گويند مسئوليت‌ زندگي برعهده خودمان است و سرنوشت را خودمان مي سازيم.

گروه دوم برعكس اين افراد، باور دارند اتفاقاتي كه در زندگي پيش مي‌آيد، به آنها مربوط نيست و اين جبر روزگار است كه بر انها چيزي را تحميل مي كند. فردي كه احساس مي‌كند رويدادها و اتفاقات را نمي‌تواند كنترل كند، باور دارد سعي و تلاشش هم بيهوده است.

مثلا دانش‌آموزي كه فكر مي‌كند هر چقدر درس بخواند باز هم معلم به او نمره كم مي‌دهد براي درس خواندن بي انگيزه مي شود. يا كارمندي كه باور دارد، مدير با او سر لج دارد و به كارهايش بها نمي دهد، دست از سعي و تلاش برمي‌دارد و ديگر شور و شوقي براي ادامه كار ندارد.
چگونه به خودمان انگيزه بدهيم

چرا بي انگيزه ام

۲- عامل دوم : گرفتن تصميم هاي زياد نيز از علل بي انگيزگي محسوب مي شود.

اهميتي ندارد كه چقدر منطقي و روشنفكر باشيد، شما نمي توانيد مدام و پشت سر هم تصميم بگيريد. در اين وضعيت هر چه انتخاب هاي پيش روي شما بيشتر باشد، انجام آنها توسط مغز مشكل تر مي شود و گاهي مغز به دنبال يك راه فرار (در رفتن از زير كار) خواهد گشت چيزي كه آن را بي ميلي براي انجام كار مي دانيد.

خستگي از تصميم گيري فقط با تصميم هاي بزرگ پيش نمي آيد. تعداد زيادي تصميم كوچك هم مي توانند به مرور چنين خستگي اي ايجاد كنند. پس اگر انتخاب هايتان را مديريت نكنيد، حال اين انتخاب ها كوچك باشند يا بزرگ، به مرور دچار اين خستگي و بي انگيزگي خواهيد شد.

۳- عامل سوم چرا من انگيزه ندارم : طرد شدن از سوي ديگران مي تواند انگيزه را نابود كند.

زماني كه شما طرد مي شويد يا حرف هاي شما پذيرفته نمي شود، تمايل به تلاشتان را از دست مي دهيد. زيرا فكر مي كنيد كه ديگر هيچ كسي به تلاش شما اهميت نمي دهد. واضح است كه عدم پذيرش شما توسط يك يا چند نفر، اتفاق مهمي نيست و به معني طرد شدن از كل انسان ها نيست، اما اثري كه روي شما مي گذارد ممكن است به همان اندازه بزرگ باشد.

زندگي بالا و پايين هاي بسيار دارد اگر ياد نگيريد كه چگونه انگيزه و اميد خود را حفظ كنيد هر زمان كه اتفاق ناخوشايندي برايتان بيفتد، شديداً احساس ناخوشنودي خواهيد كرد.

چطور انگيزه پيدا كنيم شايد شما هم جزء آن دسته از افرادي باشيد كه با خود مي گوييد: هدف دارم ولي انگيزه ندارم يعني اهدافي در زندگي داريد و روياهايي را در سر مي پرورانيد اما هنوز براي رسيدن به آنها قدمي برنداشته ايد و اين ذهنيت را داريد كه روياهايتان نمي تواند رنگ واقعيت بگيرد.

آيا هدف خود را دست نيافتي مي بينند. و نور اميد و انگيزه در دلتان كمرنگ شده است؟ اگر مي خواهيد جزء افرادي نباشيد كه با حسرت به گذشته خود نگاه مي كنند مقاله « هدف دارم ولي انگيزه ندارم » را با دقت بخوانيد.

همه ما در زندگي خود اهدافي داريم كه دلمان مي خواهد به آنها برسيم. براي رسيدن به هدف بايد تلاش كرد. اين تلاش نيازمند وجود انگيزه است. اما چگونه براي خود ايجاد انگيزه كنيد؟ مهم ترين عوامل ايجاد انگيزه در زندگي چيست؟

شايد پيش خود بگوييد: بسياري ازمواقع پيش آمده براي انجام كاري بي نهايت هيجان زده بوده ام اما پس از گذشت زمان كم كم از شدت شور و هيجانم كاسته شده است و انرژي و انگيزه خود را از دست مي دهم و آن را نيمه كاره رها مي كنم.

هدف دارم ولي انگيزه ندارم

بايد بگويم اين مشكل همه افراد است. اما براي اين منظور راهكار هايي وجود دارد كه مي توان انگيزه و اميد را تا پايان كار حفظ كرد. يكي از راهكارها براي شما كه مي گوييد هدف دارم ولي انگيزه ندارم اين است:

راهكار: اگر هدف بزرگي در زندگي داريد آن را به هدفهاي كوچكتر بشكنيد.

اگر به كارهاي بزرگ و به ظاهر غير ممكن فكر مي كنيد تمام انگيزه خود را از بين مي بريد.دلايل بي انگيزگي در زندگي  به جاي غرق شدن در اين افكار و اينكه اجازه دهيد خواسته هايتان همانطور دور بمانند، بلند شويد و وظايف خود را به كارهاي كوچك تر و دست يافتني تر تقسيم كنيد. يعني هدف بلند مدت خود را به چندين هدف كوتاه مدت تقسيم كنيد. اينطوري با يك به يك انجام دادن كارها احساس موفقيت مي كنيد.

اگر مي ترسيد يك كار بزرگ را شروع كنيد يا نمي خواهيد انگيزه و انرژي خود را در هنگام انجام آن از دست بدهيد، حتماً آن را به كارهاي كوچكتر تقسيم كنيد. كارهاي كوچكتر باعث مي شود كه از لحاظ رواني راحت تر بتوانيد به خواسته تان نزديك شويد و آن را شروع كنيد. زيرا با انجام هر يك از اين تكه ها و تمام كردن آنها، حس موفقيت به شما دست مي دهد و انگيزه شما براي انجام بقيه بالاتر مي رود.

هدف دارم ولي انگيزه ندارم چه كنم ؟ بر فرض اگر هدف شما اينست كه تا ۵ سال ديگر آرايشگر ماهري شويد براي رسيدن به اين هدف بايد چه كنيد؟ چه استراتژي ها و چه برنامه هاي كوچك و بزرگي بايد بريزيد؟

مثلاً پرس و جو كرديد و فهميديد بهتر است براي آرايشگري ابتدا به مدت يك سال در آموزشگاه، دهنده مدرك ديپلم آرايشگري فني حرفه اي ثبت نام كنيد و ابتدا آرايشگري را به صورت اصولي و كلي بياموزيد. پس هدف كوچكتر شما مي شود يادگيري آرايشگري به صورت كلي. سال بعد در حوزه هاي تخصصي و مورد علاقه خود دوره برويد. مثلاً ۶ ماه دوره كوتاهي مو برويد. بعد از آن ۶ ماه ديگر دوره رنگ و مش مو و البته حداقل به مدت يك سال در آرايشگري شاگردي كنيد تا مهارت ها و نكات ريز را بياموزيد.

شما بايد بدانيد قدم هاي بعدي براي رسيدن به هدف بزرگتان چيست و برايش برنامه ريزي مالي و زماني بكنيد. اگر كارها را مرحله به مرحله انجام دهيد، مي توانيد بزرگ ترين و پيچيده ترين كارها را به انجام برسانيد.

هدف دارم انگيره ندارم . البته نكته فراموش نكنيد هر هفته يا هر ماه پيشرفت خود را چك كنيد. هر هدف كوچك و كوتاه مدتي را كه با موفقيت پشت سر مي گذاريد خود را يك گام به هدف اصلي نزديكتر ببينيد. هر كسي دوست دارد بداند كه هر روز چقدر به هدف و خواسته هايش در زندگي نزديكتر مي شود. اگر ببينيد كه در مسير درست هستيد و هر بار پيشرفت قابل ملاحظه اي مي كنيد، انگيزه شما بيشتر مي شود؛ اما اگر ببينيد در رسيدن به هدف تعلل مي كنيد، اين تلنگري به شماست تا دوباره به مسير اصلي برگرديد.

در اين مقاله مي خواهم يكي از مهم ترين راههاي ايجاد انگيزه در خود را به شما آموزش دهم.

قبل از اينكه راههاي ايجاد انگيزه را به شما بگويم به اين سوال پاسخ دهيد: چگونه مي توانيد در حفظ انگيزه تان موفق باشيد اگر شما هنوز نمي دانيد كه به كجا قرار است برويد؟

براي روشن شدن نور انگيزه، افزايش اميد و ايجاد تغييرات مثبت در زندگيتان اين است كه ببينيد واقعا چه مي خواهيد؟

دوست داريد به چه آرزوهايي در زندگيتان دست يابيد؟ به كجا برسيد؟ چه چيزهايي باعث مي شود صبح ها زودتر از خواب بلند شويد و شب ها ديرتر به رختخواب برويد؟

هدف زندگي خود را دريابيد.

بعضي افراد در انتخاب اهدافشان اشتباه مي كنند و يك عمر حسرت مي خورند، چرا كاري كه دوست داشتند و در آن استعداد داشتند را دنبال نكردند؟ چرا به خاطر چشم و هم چشمي فلان كار را شروع كردند در صورتي كه اصلاً آن را دوست نداشتند و يك عمر بي رغبت و بي انگيزه زندگي كردند؟

راههاي ايجاد انگيزه

هدفي كه هوشمندانه انتخاب شده باشد و شما واقعا از ته دل بخواهيد به آن دست يابيد به شما كمك مي كند تا هر كاري را كه لازم است انجام دهيد تا جايي كه سماجت و قدرت اراده شما براي ديگران شگفت انگيز و مثال زدني خواهد بود و آنقدر توانمند خواهيد شد تا به هدفتان هر چند با مشكلات فراوان دست يابيد.

آنچه كه در اين ميان بسيار اهميت دارد اين است كه اهدافتان را خود بر اساس علايق و استعدادهايتان انتخاب كنيد، بدون اينكه به اعضاي خانواده و دوستانتان اجازه دهيد بر شما تاثير بگذارند. اهدافي كه اطرافيان به شما تحميل مي كنند هيچ تاثيري در ايجاد انگيزه شما ندارند.

راههاي ايجاد انگيزه در زندگي : مراجعه كننده اي داشتم كه تعريف مي كرد: «اصلاً اهل درس و دانشگاه نبودم از همان دوران نوجواني به كار آرايشگري علاقه فراوان داشتم. اما پدرم قبلاً رئيس بانك بود و دوست داشت من هم يك كار دولتي داشته باشم و شديداً مخالف اين بود كه كار آرايشگري را دنبال كنم.

علي رغم ميل باطني ام حسابداري خواندم و به سفارش يكي از دوستان پدرم در اداره اي مشغول به كار شدم. هر كس مرا مي بيند مي گويد: خوش به حالت كه فلان جا سر كار مي روي. اما من هيچ انگيزه اي براي رفتن به سر كار ندارم. خدا خدا مي كنم چند روز تعطيلي شود و سر كار نروم. از جلوي مغازه هاي آرايشگري كه رد مي شوم با حسرت نگاه مي كنم و آرزو مي كنم كاش من به جاي صاحب آن بودم.»

راه هاي افزايش انگيزه

اي عزيزي كه مي گويي بي انگيزه هستم مي خواهم توصيه اي در خصوص ايجاد انگيزه به شما بكنم:

اگر به كاري كه انجام مي دهيد علاقه اي نداشته باشيد و در راستاي استعدادهايتان نباشد حتي اگر اول كار را با شور و شوق شروع كنيد مطمئنا بعد از مدتي با كوچكترين مشكلي انگيز و رغبت خود را از دست مي دهيد. پس به دنبال هدفي برويد كه دلتان آنجاست. راهي را پيدا كنيد كه به زندگيتان معنا و مفهوم دهد. وقتي چيزي پيدا كرديد كه برايش زندگي كنيد، مطمئناً بهتر زندگي خواهيد كرد. معناي زندگي شما چيزي است كه خودتان تعيين مي كنيد.

اگر تا به حال مسير را اشتباه مي آمديد هم اكنون تصميم به تغيير آن بگيريد. اگر از شغل فعلي خود ناراضي هستيد آن را عوض كنيد. اگر ادامه تحصيل را دوست داريد هم اكنون اقدام كنيد. هر موفقيتي با يك تصميم و يك تغيير آغاز مي شود. اگر تا به حال با دقت به اين موضوع نگاه نكرده بود از امروز حتماً به آن توجه كنيد. اين خود شما هستيد كه سرنوشت زندگيتان را تعيين مي كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۶:۴۲:۲۲ ] [ afsaneh ] [ نظرات (0) ]
هدف چيست ؟

هدف چيست ؟ داشتن هدف در زندگي چقدر مهم است؟ يك هدف چه ويژگي هايي دارد؟ تفاوت هدف با آروز چيست؟ يك هدف بايد چه ويژگي هايي داشته باشد؟ چرا بعضي ها هدف ندارند؟ چگونه مي‌ توانيد هدفي را انتخاب كنيد؟ بعد از آنكه هدف خود را انتخاب كرديد، در ارتباط با آن بايد چه كارهايي را انجام دهيد؟ و… سوالات بي شماري كه قصد دارم در اين مقاله و مقالات بعدي به آن بپردازم تا شما دوستان عزيز بتوانيد هدف خود را در زندگي مشخص كنيد و به آنچه مي خواهيد برسيد.

هدف چيست ؟

تعريف هدف : هدف خواسته دقيق و روشن و وضعيتي است كه مي ‌خواهيد در آينده داشته باشيد كه مدام ذهن شما را براي رسيدن به آن درگير خود مي كند. هدف، همان خواسته اي ‌است كه مي‌خواهيد به آن برسيد يعني رسيدن به آن‌ چه مي خواهيد و مي ‌توانيد باشيد. هدف همان تصاوير خوبي ‌است كه در ذهن، از خود و زندگي آينده خود ساخته‌ايد. هدف همان نتيجه اي ‌است كه در اثر برنامه ريزي، تلاش و پشتكار شما به دست مي ‌آيد. رسيدن به هدف يعني واقعيت بخشيدن به روياها.

اگر شما وارد يك آژانس هواپيمايي شويد و از آنها بخواهيد براي شما بليط صادر كنند اما مقصد را ندانيد هيچ گاه اين كار را نمي كنند چون مقصد و هدف شما مشخص نيست هدف بايد دقيقاً مشخص باشد كه شما در چه تاريخي به چه كشوري مي خواهيد سفر كنيد.

چرا داشتن هدف در زندگي اين قدر مهم است؟

داشتن هدف ضروري است چون حركت بدون هدف معنايي ندارد. اگر هدف نداشته باشيد مگر مهم است به كدام سمت برويد. اصلاً چرا بايد بدون هدف حركت كنيد؟ وقتي هدف نداريد در چه راهي قدم خواهيد گذاشت؟ مگر فرقي هم مي‌ كند كه در چه راهي قدم بگذاريد؟ اگر هدف نداشته باشيد تمام عمرتان را صرف رويا‌پرداز‌ي‌ هاي بيهوده خواهيد كرد.

شما بايد به اين سوالات مهم در زندگيتان جواب دهيد: هدف من چيست؟ من چه اهداف كوچك و بزرگي در زندگي دارم؟ به كدام يك از هدف هايم رسيدم و به كدام نرسيده ام؟ چرا به بعضي هدف هايم نرسيده ام؟ آيا به خاطر سهل انگاري من بوده است؟ چگونه به اهدافم در آينده برسم؟ چگونه برنامه ريزي كنم؟ و …

يك كشتي را در دريا در نظر بگيريد اگر اين كشتي مقصد مشخصي داشته باشد و بداند به كدام سمت مي خواهد برود دقيقاً به همان سمتي كه مي خواهد، حركت مي كند. حتي اگر بادهايي مخالف جهت حركت آن بوزند كشتي همچنان به راه خود ادامه مي دهد، چرا؟ زيرا مقصد از قبل مشخص است. اما اگر يك كشتي بدون مقصد خاصي در دريا به راه بيفتد بادها آن را به هر سمتي و سويي كه بخواهند مي كشانند و اختيار كشتي به دست بادهاي دريا مي افتند.

اين مثال در مورد آدم ها هم همين طور است. خيلي افراد بدون هيچ هدفي زندگي مي كنند و اگر از آنها بپرسيد برنامه فردايشان چيست، مي گويند: نمي دانم، حالا تا فردا خدا بزرگه، اصلاً تا فردا كي مرده كي زنده. يا اگر بپرسيد بعد از اتمام تحصيلات مي خواهيد چكاري را شروع كنيد مي گويند: هر كاري پيش بياد، بايد ببينم چي ميشه.

عزيزان اين را بدانيد اگر نتوانيد وضعيت خود را در آينده مشخص كنيد،‌ ناچار محيط اطرافتان، وضعيت را به شما تحميل مي‌ كند و مثل كشتي بدون مقصدي مي شويد كه در درياي پر تلاطم اختيارش به دست بادهاي موافق و مخالف مي افتد پس چه بهتر كه بدانيم هدف ما چيست ؟

هدف خود را معلوم كنيم و به سمتش در حركت باشيم. داشتن اهداف دقيق، روشن و از پيش تعيين شده براي رسيدن به موفقيت ضروري است.

طبق تحقيقات دانشگاه استنفورد ، ۹۷ درصد مردم جهان در زندگي خود هدف مشخص و روشني ندارند و تنها ۳ درصد از مردم مي دانند كه دقيقاً از زندگي چه مي خواهند. درنتيجه زندگي آنها هيچ معنا و مفهوم واقعي ندارد و با حس عدم قطعيت درمورد آينده همراه است. اصولاً همه مردم كار و فعاليت مي كنند اما نمي دانند هدف چيست ؟ زماني كه از آنها بپرسيد كه از زندگي چه مي خواهند و يا هدف آنها در زندگي چيست جواب اكثرشان اين است كه «اِ اِ اِ نمي دونم» يا «بايد راجع بهش فكر كنم» اين افراد هرگز به جايگاهي كه بايد برسند و لياقتش را دارند نمي رسند.

واقعيت اين است كه بيشتر مردم هدف زندگي خودشان را نمي دانند. به همين دليل زندگيشان با شانس و تصادف پيش مي رود، به چيزهايي مي رسند كه برايشان اتفاق بيفتد به جاي اينكه خودشان آن اتفاق ها را ايجاد كنند.

تعيين هدف به افراد كمك مي كند مطمئن شوند اعمالي كه روزانه انجام مي دهند به آنچه كه نهايتاً در زندگي خود مي خواهند منتهي مي شود. اين باعث مي شود بتوانند سرنوشت زندگيشان را خود رقم بزنند.

فوايد داشتن هدف چيست

در اين مقاله مي خواهم چند كلمه اي در مورد فوايد داشتن هدف در زندگي و اينكه چگونه هدف داشته باشيم با شما صحبت كنم. دوستان شما از كدام تيپ آدم ها هستيد از آنهايي كه در زندگي هدف مشخصي دارند يا از آنهايي كه هر كاري را بدون هدف و هر چه پيش آيد خوش آيد انجام مي دهند هستيد. ويژگي مشترك تمام انسان هاي موفق داشتن هدف هايي مشخص و روشن بوده است. در واقع چيزي كه افراد را از يكديگر متمايز مي كند در نگاه اول داشتن يا نداشتن هدف است.

و اما چگونه هدف داشته باشيم ؟ داشتن هدف چه ضرورتي دارد؟ چگونه مي توان هدفي را تعيين كنيم؟ بعد از آنكه هدف خودرا انتخاب كرديم، درارتباط با آن لازم است چه كارهايي انجام دهيم؟  اگر نتوانيم وضعيت خود را در آينده تعيين كنيم، به ناچارمحيط پيرامون، وضعيتي را به ما تحميل مي كند. براي همين است افرادي كه هدف ندارند نمي دانند كه به كدام جهت بروند و به ناچارهر آنچه كه برايشان پيش مي آيد را بايد بپذيرند.

فوايد داشتن هدف :

 • داشتن هدف به انسان اعتماد به نفس، انگيزه وعشق به زندگي مي دهد.
 • انسان هدفمند پويا و فعال است و كمتر به دنبال افكار منفي است.
 • با داشتن هدف است كه انسانها مي توانند به جاهاي بزرگ برسند.
 • يكي از رموز موفقيت انسان داشتن هدف در زندگي است. داشتن هدف است كه انسان هاي بزرگ را از ديگران متمايز مي كند و گرنه هيچ انسان موفقي از ابتدا موفق به دنيا نيامده است.

شما چگونه هستيد؟ آيا در زندگي هدف داريد؟ آيا براي آينده خود برنامه ريزي كرده ايد؟ آيا نقشه زندگي خود را ترسيم كرده ايد؟ آيا براي آينده خود رويايي در سرداريد؟

چگونه هدف داشته باشيم ؟

۱- هدف هاي خود را روي كاغذ بنويسيد.

همين امروز هدف هاي خود را مشخص كنيد و فكر كنيد دقيقاً چه مي ‌خواهيد. هدفتان را روي كاغذ بنويسيد و به ديوار اتاقتان بچسبانيد. قطعاً هر گاه به آن نگاه ‌كنيد انرژي بيش‌ تري را براي رسيدن به هدف خود صرف مي كنيد. با داشتن هدف مكتوب و برنامه‌ اي منظم، كارايي شما بيشتر از كسي خواهد بود كه تنها هدف‌ هايش را در ذهن نگه مي ‌دارد.

بنابراين ابتدا تمام خواسته هاي خود را روي كاغذ بنويسيد. سپس يكي يكي اين اهداف را از جهت مفيد بودن ارزش گذاري كنيد. از خود درباره تك تك خواسته هايتان پرسيد، آيا اين هدف براي من و زندگي من لازم است؟ آيا به اندازه كافي مفيد و باارزش است؟ آيا هدفي ضروري تر از اين هدف نيست؟

۲ـ هدف كلي زندگي خود را با مطالعه، فكر، تحقيق و مشورت تعيين كنيد.

شما دوست داريد مردم چه تصويري از شما داشته باشند و به چه عنواني شما را بشناسند. شايد يافتن اين مورد كمي سخت باشد اما غير ممكن نيست. در اين راه تنها با كساني مشورت نماييد كه در مورد موضوع هدف متخصص باشند.

۳ـ در انتخاب هدف واقع بين و منطقي باشيد.

اهداف نبايد ناشي از توهم و خيال پردازي هاي زياد باشند كه رسيدن به آن ها غير ممكن باشد يعني اهدافي را انتخاب كنيد كه دستيابي به آنها شدني است. زندگي يك روياي شيرين نيست كه با تخيل به آن دست يابيد، بلكه واقعيتي است كه خيلي چيزها در آن محدود شده است. بنابراين هدفي داشته باشيد كه مي دانيد مي توانيد به آن برسيد.

۴- هدف بايد داراي تاريخ باشد.

يك مدت زمان مشخص براي رسيدن به هدف خود تعيين كنيد. اين كار باعث مي شود كه با تلاش بيشتري كارها را جلو ببريد و هدف خود را جدي تر ببينيد.

۵- براي رسيدن به هدف خود برنامه ريزي كنيد.

مسيرهايي را طراحي كنيد كه شما را به هدفتان مي رساند و براي اين كار حتماً از افراد مطمئن و راه بلد مشورت بگيريد.

اميدوارم در كارهايتان هدف مشخصي داشته باشيد و هر كاري را با برنامه اي از پيش تعيين شده انجام دهيد.

اهميت و ضرورت هدف گذاري در زندگي

مهمترين عامل براي رسيدن به موفقيت، تعيين دقيق اهداف است. هدف گذاري در زندگي مهمترين عامل حركت و خلق آينده است، هدف ها مسير زندگي و مقصد را روشن مي كنند. هدف گذاري در زندگي يعني ترسيم جاده اي براي مقصد. آنهايي كه رويايي در ذهن و هدفي بر روي كاغذ ندارند مقصدشان ناكجا آباد خواهد بود.

يكي از مهم ترين مهارتهايي كه بايد در خود تقويت كنيد، مهارت هدف گذاري در زندگي است.

هدف گذاري در زندگي يعني …

من كيستم؟

در حال حاضر كجا هستيم؟

به كجا مي خواهم بروم؟

چرا مي خواهم بروم؟

چگونه مي خواهم برسم؟

به چه چيزهايي براي رسيدن نياز دارم؟

چه زماني خواهم رسيد؟

و …

وقتي كه هدف ها مشخص شدند براي نحوه رسيدن به اهداف بايد طرح ها، برنامه ها و كليه فعاليت هايي كه منجر به تحقق اهداف مي شوند را تعيين كنيد.

مزاياي هدف گذاري در زندگي :

 • هدف گذاري در زندگي باعث ايجاد انگيزه و انرژي در شما مي شود.
 • هدف گذاري شرط لازم برنامه ريزي است، برنامه بدون هدف معني ندارد.
 • هدف گذاري به زندگيتان جهت و معنا مي دهد.
 • هدف گذاري باعث مي شود تمركزتان بر فعاليت هايتان بيشتر شود.
 • هدف گذاري امكان اندازه گيري پيشرفت و ارزيابي عمكرد را فراهم مي كند.
 • هدف گذاري باعث افزايش اعتماد به نفس شما مي شود.
 • هدف گذاري احتمال رسيدن به موفقيت را بيشتر مي كند.

توصيه هاي لازم براي هدف گذاري در زندگي

۱- فهرستي از تمامي اهدافي كه بايد به آنها برسيد را تهيه كنيد

۲- با توجه به اينكه همزمان نمي توان به همه اهداف تعيين شده رسيد اهداف خود را اولويت بندي كنيد.

۳- اولويت هاي مشخص شده را رعايت كنيد يعني ابتدا ازهدفي شروع كنيد كه اولويتش از همه بيشتر است .

۴- در صورت بزرگ بودن اهداف آنها را به هدف هاي كوچكتر تقسيم كنيد.

۵- فهرستي از كارهايي كه بايد براي رسيدن به هر هدف انجام دهيد را تهيه كنيد.

۶- يك فرم تعيين اهداف ماهانه تهيه كنيد و برنامه ريزي كنيد چه فعاليت هايي را بايد در جهت رسيدن به هدف خود در اين ماه انجام دهيد.

۷- يك فرم تعيين اهداف هفتگي تهيه كنيد. يعني هفته خود را با ليست كردن كارهاي مهم در جهت رسيدن به هدفتان شروع كنيد.

۸- يك فرم تعيين اهداف روزانه تهيه كنيد. يعني هر روز صبح مهمترين كارهايي كه بايد در جهت رسيدن به هدفتان در طول روز انجام دهيد را مشخص كنيد.

هر رويدادي در زندگي دو بار اتفاق مي افتد، يك بار در ذهن و خيال و بار ديگر در عمل. آينده شما بستگي به هدف هايي دارد كه هم اكنون انتخاب مي كنيد.

هدف در زندگي

گاهي اوقات شما انتخاب هدف و تلاش براي رسيدن به هدف در زندگي تان را به تعويق مي اندازيد. روزها پشت سر هم مي آيند و مي روند عمر گران مايه مي گذرد اما هيچ تغيير و تحولي در زندگي تان به وجود نمي آيد و با خود فكر مي كنيد امروز كه گذشت اما فردا چنين و چنان مي كنم. فردا هم مي آيد و مي رود باز مي گوييد فردا نه از شنبه، شنبه ها هم مي گذرند و آن فرصت هاي طلايي هرگز نمي رسند و غافل از اينكه كه امروز همان فردايي است كه ديروز در انتظارش بوديد.

به راستي دليل اين همه تعلل و سستي چيست؟

اگر هر روز صبح سرشار از انرژي و اميد از خواب بيدار نمي شويد به خاطر اين است كه شما در زندگي تان هدف نداريد. اين بي هدفي است كه تيشه بر ريشه فرصت هايي طلايي عمر ما مي زند و زمان را به هدر مي دهد.

آيا مي دانيد داشتن هدف در زندگي مي تواند چه تاثيرات مفيد و مثبتي برروي سلامت جسم و روح شما داشته باشد؟

۱- تاثيرات داشتن هدف در زندگي بر جسم انسان

تحقيقات نشان مي دهد داشتن هدف در زندگي مي تواند بر سلامتي و طول عمر تاثير بگذارد. دكتر كوهن و همكارانش با بررسي اطلاعات و مطالعه از مجموع ۱۳۷۰۰۰ مرد و زن، دريافتند افرادي كه حس هدفمندي كمتري دارد، احتمال بيشتري دارد كه دچار سكته‌ مغزي، حمله قلبي و يا بيماري‌هاي عروقي تصلب شرائين شوند. البته مزاياي زندگي هدفمند تنها به سلامت قلب محدود نمي‌ شود.

تحقيقات انجام شده در دانشكده‌ پزشكي دانشگاه Rush در شيكاگو اثبات مي‌كند كه زندگي هدفمند از ذهن نيز محافظت مي‌كند. دكتر پاتريكا اي بويلر، متخصص مغز و اعصاب مركز بيماري آلزايمر Rush معتقد است هدف هر آنچه كه باشد به مغز انعطاف‌پذيري مي‌ بخشد. داشتن هدف در زندگي ، مغز شما را در برابر بيماري ‌هايي مانند آلزايمر قوي ‌تر و مقاوم ‌تر مي‌ كند.

۲- تاثيرات داشتن هدف در زندگي بر روح و روان انسان

داشتن هدف به زندگي معنا مي دهد. داشتن هدف آرامش بخش زندگي است. براي داشتن آرامش در زندگي عوامل بسياري وجود دارند كه يكي از مهم ترين اين عوامل داشتن هدف در زندگي است. روشن و واضح بودن هدف زندگي يكي از عوامل مهم آرامش ، شاد زيستن و سلامتي رواني فرد است.

بسياري از سردرگمي ها و افسردگي ها در اثر اين است كه افراد هدف مشخص و روشني براي زندگي خود ندارند. اگر انسان نتواند هدف زندگي خود را بيابد زندگي براي او پوچ، بي هدف و بي معنا خواهد بود.

پيامبر اكرم (ص) فرمودند:

آن كس كه بداند از كجا آمده، در كجاست، و به كجا رهسپار مي شود، مشمول رحمت الهي خواهد شد.

علاوه بر تاثيراتي كه تعيين هدف بر سلامت جسم و روح دارد. تاثيرات شگفت آور ديگري در زندگي و آينده شما دارد كه در اين مقاله به گوشه اي از اين مزايا اشاره خواهيم كرد.

مزاياي داشتن هدف در زندگي :

 • داشتن هدف در زندگي ، باعث مي شود از تقليد كوركورانه و گم شدن در راهي كه مقصود شما نيست دوري كنيد.
 • هدف مسير و مقصد زندگي را تعيين و روشن مي كند و به شما اعتماد به نفس، انگيزه و عشق به زندگي مي دهند.
 • داشتن برنامه و هدف در زندگي ، حس حركت مي دهد و در شما انرژي مي آفريند.
 • با داشتن هدف در زندگي مي دانيد كه يك سال آينده ، پنج سال بعد و ده سال ديگر ، مي خواهيد در كجا و چه موقعيتي باشيد.
 • اگر شما براي خود هدف در زندگي تعيين كرده باشيد و چشم اندازي دقيق از آينده خود مد نظر داشته باشيد با تمركزي دقيق به سمت هدفتان حركت خواهيد كرد و دست از كارهاي بيهوده و وقت تلف كني خواهيد كشيد.
 • به تدريج نظم و برنامه ريزي ملكه ذهن شما مي شود و خيلي زود به موفقيت هاي باورنكردني خواهيد رسيد.

پس بياييد در هر سني كه هستيد و در هر مرحله و شرايطي كه هستيد نه با روياپردازي و آرزوهاي دور و دراز، بلكه با منطق و واقع بيني آنچه را كه دوست داريد به آن برسيد را مشخص كنيد و همه چيز را براي به دست آوردن هدف زندگي در نظر بگيريد و با توكل به خداوند، تلاش و پشتكار و براي داشتن فردايي بهتر شويم قدم برداريد.

چگونه هدف خود را پيدا كنيم و انگيزه خود را افزايش دهيم؟ يادتان مي آيد وقتي كوچكتر بوديد از شما مي پرسيدند: «وقتي بزرگ شدي مي خواهي چه كاره شوي؟». الآن چندين سال از آن زمانها گذشته، اما آيا واقعاً به آن جوابي كه قبلاً مي داديد رسيده ايد؟ يا مشغول به كار يا تحصيل در رشته اي هستيد كه با علايق و روحياتتان فاصله دارد؟

اگر نمي دانيد واقعا در زندگي تان چه مي خواهيد بدانيد كه تنها نيستيد. هزاران يا ميليون ها نفر سرگردان، هر روز بدون هدف زندگي مي كنند. اگر نمي خواهيد زندگي تان را بدون مقصود و هدف سپري كنيد مي توانيد از نكاتي كه در اين مقاله آمده براي پيدا كردن هدف هايي كه واقعا در زندگي مي خواهيد به آنها برسيد، استفاده كنيد.

ما در اينجا سوالاتي را مطرح كرديم تا شما با پاسخ به آنها بتوانيد به سوال « چگونه هدف خود را پيدا كنيم ؟» دست يابيد و هدف اصلي زندگي خود را پيدا كنيد. اين يك روش براي پيدا كردن هدف زندگي است. در اين روش بايد اين دو سوال اساسي را از خود بپرسيد:

۱) من كه هستم؟

۲) مي خواهم چه كار كنم و به كجا برسم؟

چگونه هدف خود را پيدا كنيم ؟

۱- من كه هستم؟ (كشف من واقعي)

براي  بررسي شخصيت و استعداد هاي خود به اين سوالات پاسخ دهيد:

استعدادها و توانايي هاي شما در چه زمينه هايي بيشتر است؟

نقاط قوت و نقاط ضعف شما كجاهاست؟

چه فعاليت هايي بيشترين حس رضايت را به شما مي دهد؟

چه زماني از هميشه خلاق تر بوده ايد؟

چه كاري را به بهترين نحو به پايان رسانديد؟

چه وقت اطرافيان شما را موفق ترين دانسته اند؟

چه زماني از كارتان بيشترين لذت را برده ايد؟

چه كاري را قلباً دوست داريد انجام دهيد؟

وقتي شخصيت خود را بررسي كرديد متوجه خواهيد شد كه چه كسي با چه توانايي ها و خصوصياتي هستيد. حال با در دست داشتن اين اطلاعات شروع كنيد و يك صفحه راجع به خودتان بنويسيد و خودتان را در چند جمله توضيح دهيد. اين مرحله قدم بزرگي در شناخت از خود است.

۲- مي خواهم چه كار كنم و به كجا برسم؟

حال كه مي دانيد كه هستيد قدم بعدي پاسخ به اين سوال است كه مي خواهيد چكار كنيد؟

براي اين كار ابتدا فكر كنيد يك نفر با علايق، استعداد ها، توانايي ها و امكانات شما در چه كارهايي موفق خواهد بود؟ پيدا كنيد چه خواسته اي داريد. بنشينيد و كاملا فكر كنيد كه واقعا چه خواسته و هدف هايي در زندگي داريد، دوست داريد به چه چيزهايي دست يابيد و براي پيدا كردن هدف زندگي خود به اين سوالات پاسخ دهيد:

از چه كارهايي متنفريد، دوست نداريد انجام دهيد و شما را ناراحت مي كند؟

عاشق چه كارهايي هستيد، از چه كارهايي لذت مي بريد و شادتان مي كند؟

آيا از موقعيتي كه هستيد احساس رضايت مي كنيد؟

در صورت نارضايتي چه كاري براي تغيير مسير مي توانيد انجام دهيد؟

در زمانهاي آزاد و بيكاري خود چكار مي كنيد؟

اگر زمان و پول كافي داشتيد چكار مي كرديد؟

آيا به دنبال پول هستيد يا به غير از پول دنبال چه چيزهاي ديگري هستيد؟

با چه افرادي دوست داريد كار كنيد؟

وقتي به هدف مورد نظر خود برسيد چه چيزي هايي به دست مي آوريد و چه چيزهايي را از دست مي دهيد؟

احساستان در زمان انجام كار مورد نظر چيست؟

اگر به هدفتان برسيد، چه احساسي پيدا مي كنيد. آيا احساس شادي و آسودگي خيال مي كنيد؟

جمع ‌بندي اين پاسخ‌ ها به شما در شناسايي و پيدا كردن هدف ها كمك خواهند كرد. تنها كافي است به دقت به پاسخ ‌هاي خود توجه كنيد. خواهيد ديد كه اهداف شما در درون اين پاسخ ‌ها نهفته است.

خب … منتظر چه هستيد؟ شروع كنيد. قدم اول نوشتن اهداف است. اهدافي براي خودتان تعيين كنيد. اهداف همان چيزهايي هستند كه مي خواهيد به آنها برسيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۶:۴۱:۱۲ ] [ afsaneh ] [ نظرات (0) ]

راه هاي رسيدن به هدف چيست؟ چرا برخي افراد به اهداف خود نمي رسند؟ چرا اكثر مردم در رسيدن به اهداف خود شكست مي خورند؟ آيا اهدافي كه براي رسيدن به آنها تلاش مي‌ كنند خيلي دشوار هستند؟

آيا مي خواهيد بدانيد راه هاي رسيدن به هدف چيست؟

همه شما اهدافي داريد و دوست داريد در زندگي، كار و حرفه خود پيشرفت كنيد و به هدف هاي خود دست يابيد. داشتن شغل مناسب و مورد علاقه تان، دستيابي به تناسب اندام، تشكيل خانواده و … .

براي اين كه هر روز به هدف خود نزديك تر شويد بايد راه هاي رسيدن به هدف را بدانيد تا بهترين نتيجه را به دست بياوريد.

راه هاي رسيدن به هدف

در اين مقاله، ۴ تا از راه هاي رسيدن به هدف را براي شما آورده ايم اين ها تجربه افراد موفق در مسير دستيابي به موفقيت هايشان است. ۴ راهي كه آنها قبل از رسيدن به هدف خود به كار گرفته اند.

 1. مثبت انديش و خوش بين باشيد.

خوش بين بودن افراد شانس رسيدن به اهداف و مقابله با مشكلات احتمالي كه در راه رسيدن به هدف پيش مي آيد را افزايش مي دهد. شما مي توانيد با خودباوري، انگيزه، اراده و پشتكار به اهداف تان برسيد.

شايد به اين فكر كنيد كه چگونه مي توانيد با مثبت انديشي به هدف هايتان برسيد؟

افكار مثبت به شما كمك مي كند تا احساس قدرت بيشتري كنيد و به اطمينان خاطر بيشتري برسيد .مثبت انديشي تأثير بسياري بر انرژي و خلاقيت شما دارد و عملكرد شما را به اوج مي رساند. هر چه مثبت تر و خوش بين تر باشيد در تمامي مراحل زندگيتان شادتر و موفق ترخواهيد بود.

اما افكار منفي شما را از قدرت دور مي كند تا احساس ضعف كنيد و اطمينان خود را از دست دهيد. هرگاه منفي فكر كنيد يا حرف منفي بزنيد، باورتان به توانايي هاي خود را از دست مي دهيد. بنابراين اگر مي خواهيد در راه رسيدن به هدف هايتان ثابت قدم باشيد و هيچ اه انگيزه خود را از دست ندهيد بايد در خود احساسات مثبت ايجاد كنيد و از شر احساسات و افكار منفي رهايي يابيد.

بدانيد اگر بخواهيد و مثبت انديش باشيد به هدف هايتان خواهيد رسيد. از بين بردن احساسات و افكار منفي يكي از مهم ترين راه هاي رسيدن به هدف است.

 1. اهداف خود را به روشن ترين شكل ممكن براي خود تعيين كنيد.

يكي از راه هاي رسيدن به هدف اين است كه اهدافتان را به شكلي واضح و روشن تعيين كنيد. اهدافي كه افراد موفق براي خود تعريف مي كنند، مشخص و قابل اندازه گيري است. آنها دقيق مي دانند چه مي خواهند و چه زماني به آن خواهند رسيد. داشتن هدف مشخص، باعث مي شود بدانيد چقدر از مسير را طي كرده ايد و تا رسيدن به خواسته تان چقدر باقي مانده است.

مثلاً اگر مي خواهيد درآمد خود را افزايش دهيد، دقيقا بنويسيد كه چقدر افزايش درآمد مي خواهيد. نوشتن اينكه « هدف من اين است كه درآمدم بيشتر شود » درست نيست شما بايد بنويسيد « من مي خواهم مثلاً تا يك سال ديگر درآمدم از يك ميليون به دو ميليون افزايش يابد ».

 1. ليستي از تمام كارهايي كه بايد براي رسيدن به هدف خود انجام دهيد تهيه كنيد.

ليستي از مشكلات و موانعي كه بايد بر آنها غلبه كنيد تا به هدف خود برسيد تهيه كنيد.

ليستي از آموزش ها ، دانش و مهارت هايي كه براي رسيدن به هدفتان به آنها نياز داريد تهيه كنيد.

ليست اسامي كساني را كه براي رسيدن به هدفتان به همكاري و كمك آنها نياز داريد تهيه كنيد.

ليستي از كارهايي كه فكر مي كنيد بايد انجام دهيد تا به هدفتان برسيد تهيه كنيد.

ليستي از امكاناتي كه در راه رسيدن به هدفتان به آنها نياز داريد را تهيه نماييد.

 1. هدف تان را به هدف هاي كوچكتر تجزيه كنيد.

يكي از مهم ترين راه هاي رسيدن به هدف اين است كه اگر هدف خيلي بزرگي را در سر داريد آن را آنقدر تقسيم كنيد كه قابل  دسترسي و برنامه ريزي باشد. هر چه هدف شما كوچكتر باشد دسترسي به آن راحت تر خواهد بود. اهداف كوچك باعث مي شود كه به تدريج به هدف هاي بزرگ برسيد بنابراين هدفتان را روي كاغذ بنويسيد و به هدف هاي كوچكتر تقسيم كنيد.

مثال : هدف شما اين است كه در آمد خود را در طي يك سال يك ميليون افزايش دهيد. بياييد اين هدف را به اهداف كوچكتر تقسيم كنيد و ماهيانه ۸۰ هزار تومان به درآمد خود اضافه كنيد و هر فردي با توجه به شغل و امكاناتي كه در اختيار دارد مي تواند درآمد خود را افزايش دهد مثلاً اگر معلم هستيد مي توانيد با گرفتن كلاس خصوصي به درآمد بيشتر برسيد.

چگونه به اهداف خود برسيم ؟ چرا بعضي ها به اهداف خود نمي رسند؟ چرا بيشتر مردم در رسيدن به اهداف خود شكست مي‌ خورند و حتي با وجود داشتن هدف‏ نمي توانند به آن دست يابند؟ آيا اهدافي كه براي رسيدن به آنها تلاش مي‌ كنند خيلي دشوار هستند؟

آيا مي خواهيد بدانيد چگونه مي توانيد به اهداف خود برسيد ؟

بارها خوانده و شنيده ايد كه بايد در زندگي خود هدف داشته باشيم و آن را دنبال كنيم. اما سوال مهم اينجاست كه چگونه به اهداف خود برسيم ؟ شايد بدانيم چطور اهداف خود را تعيين كنيم اما واقعا چگونه مي توان به همه آنها دست يافت؟

شما بايد يك استراتژي قدرتمند براي رسيدن به اهداف ‎تان داشته باشيد در غير اين ‎صورت به اهداف خود نمي رسيد.

چگونه به اهداف خود برسيم ؟

 1. دقيقاً تصميم بگيريد كه به چه اهدافي در زندگي مي خواهيد برسيد.

هدف بايد دقيق و مشخص باشد. اگر هدف غير مشخص باشد اصولاً هدف نيست يك خيال است كه در هوا شناور است. اشخاصي كه هدفهاي واضح و روشن دارند، كساني هستند كه دقيقاً مي دانند در زندگي چه مي خواهند و به كجا مي خواهند برسند.

يكي از دلايل اصلي ناكامي اشخاص در زندگي اين است كه آنها زمان زيادي از اوقات خود را صرف كارهايي مي كنند كه كم ارزش يا بي ارزش است و علت اينكه اين وقت گرانبهاي خود را به بطالت مي گذرانند اين است كه در واقع نمي دانند در زندگي به دنبال چه هستند. وقتي هدف هايي روشن داشته باشيد، توانايي شما در مديريت زمان تا حدود زياد بهبود مي يابد.

 1. اهداف خود را روي كاغذ بنويسيد.

يكي ديگر از راه هاي رسيدن به هدف اين است كه قلم و كاغذي را بر داريد و هدفهايتان را مكتوب كنيد، زيرا هنگامي كه اهداف خود را مي نويسيد به اين باور مي رسيد كه مي توانيد به هدف هاي خود دست پيدا كنيد. مكتوب كردن هدف ها بر عزم و اراده شما مي افزايد تا هر كاري را كه براي دستيابي به هدفهايتان لازم است انجام دهيد.

يك روش براي چگونگي نوشتن اهداف

كاغذي برداريد و ابتدا هدف و بعد تاريخ آن روزي را كه مي خواهيد به آن هدف برسيد را بنويسيد.

هر كدام از اين اهداف را با كلمه «من» شروع كنيد و اهدافتان را با فعل زمان حال توضيح دهيد، بطوريكه انگار همين حالا به آنها رسيده ايد.

مثال:

اگر هدف شما خريدن خودروي جديدي است، مي‌توانيد بنويسيد: «من سوار ماشين … در تاريخ … هستم.»

اگر مي خواهيد در شركت خود ارتقاء شغلي پيدا كنيد و يا مدير شويد بنويسيد: «من در تاريخ … مدير شركت … هستم.»

تنها كافيست كه يك تصميم بگيريد و اولين قدم را هر چند ناچيز برداريد. وقتي هدفي تعيين كرديد، ابتدا به راه رسيدن به آن فكر نكنيد، بلكه به خود هدف بينديشيد، گويي به آن رسيده ايد. به هر چه فكر كنيم، بطرف آن نيز جذب خواهيم شد.

۳٫ مهمترين مهارت هايي كه بايد ياد بگيريد را پيدا كنيد.

حال كه هدف خود را انتخاب كرديد، ببينيد كدام مهارت است كه با يادگيري آن مي توانيد سريع تر به هدف انتخاب شده تان برسيد؟ چه كارهايي بايد انجام دهيد تا به هدفتان برسيد؟ از بين كارهايي كه بايد انجام دهيد، كدام كار است كه با انجام آن مي توانيد بيشترين نتيجه را به دست بياوريد؟

آيا براي رسيدن به هدفتان بايد مهارت خاصي را ياد بگيريد؟ بايد بر ميزان آموزشها و مهارتهاي خود بيفزاييد؟ بايد در دوره هاي آموزشي ثبت نام كنيد؟ كمي بيشتر از وقت اداري كار كنيد؟ بايد شغل و يا حرفه تان را تغيير دهيد؟

فهرستي از همه كارهايي كه بايد انجام دهيد تهيه كنيد. براي به دست آوردن آنچه مي خواهيد بايد بهايش بپردازيد. با انجام اين اقدامات مطمئن باشيد كه بسيار سريع تر از آنچه تصور مي كنيد به هر هدف بزرگ و كوچكي كه در سر داريد خواهيد رسيد.

 1. هدفتان را به اهداف كوچكتر تقسيم كنيد.

يكي از مهم ترين راه هاي رسيدن به هدف اين است كه اگر هدف خيلي بزرگي را در سر داريد آن را آنقدر بشكنيد كه قابل  دسترسي و برنامه ريزي باشد در غير اين صورت شما را گير انداخته و در هم مي شكند. مثلاً شما ديپلم داريد و مي خواهيد در رشته مورد علاقه خود دكترا بگيريد وقتي به اين هدف خود فكر مي كنيد مي بينيد تقريبا ۱۵ سال طول مي كشد. حال بايد چه كنيد؟

هدف خود را درون ماه ها، هفته ها، روزها و ساعت ها خلاصه كنيد. علاوه بر اينكه يك هدف بزرگ ۱۵ ساله داريد بايد اهداف كوچك يك ساله و يك ماهه اي را هم براي خود تعريف كنيد. شما ابتدا زمان را به ماهها تقسيم كنيد و تصميم بگيريد در اين يك ماه من بايد چكار كنم؟ چه كتاب هايي را بخوانم؟ چگونه برنامه ريزي كنم؟ چند ساعت در روز درس بخوانم؟ و … اينگونه هدف بزرگ گرفتن دكترا به اهداف كوچك ماهانه تبديل مي شوند. هرچقدر اهداف كوچكتر باشند قابل دسترس و راحت ترند.

يا فرض كنيد شما مي خواهيد در عرض يك سال ۲۰ كيلو از وزن خود كم كنيد. شايد پيش خود بگوييد ۲۰ كيلو وزن كم كردن خيلي سخت است اما اگر آن را به اهداف كوچك ماهانه ۲ كيلو وزن كم كردن تقسيم كنيد خيلي آسانتر به نظر مي رسد و برنامه هايي يك ماهه براي كاهش وزن در نظر بگيريد. آن وقت مي بينيد كه بعد يكسال به وزن ايده آلي كه مي خواستيد رسيده ايد.

بنابراين برنامه خود را به فعاليت هاي كوچكتر تقسيم كنيد و هر روز و هر هفته و هر ماه با برنامه از پيش تعيين شده گام برداريد.

چگونه هدف تعيين كنيم

چگونه هدف تعيين كنيم ؟ چه نكاتي را در هنگام تعيين هدف بايد در نظر بگيريم ؟ هدف تعيين شده بايد چه ويژگي ها و خصوصياتي داشته باشد تا در طولاني مدت انگيزه خود را حفظ كنيم و ما را به سمت موفقيت و كاميابي سوق دهد؟

هر فردي در زندگي خواسته هايي دارد و هدف هايي را براي خود تعيين مي كند. خصوصيات هر فرد با فرد ديگر متفاوت است براي همين اهداف آنها در زندگي متفاوت است و هر كس هدف هاي مختلفي را دنبال مي كنند.

مثلاً يكي هدفش قبولي در رشته پزشكي است يا فرد ديگري مي خواهد در مسابقات جهاني ورزش كاراته اول شود و … اهداف بيشماري كه هر انسان با توجه به علاقه، موقعيت، امكانات و استعدادهايي كه دارد هدفي را براي خود تعيين و براي رسيدن به آن تلاش مي كند.

آنچه در اين ميان اهميت دارد اينست كه درست است كه در زندگي بايد هدف داشت و هدف هايي را براي خود تعيين كنيم اما در هنگام تعيين هدف اين نكته را در نظر داشته باشيد كه هدف ما هر چه كه باشد بايد يك سري ويژگي ها و خصوصيات مشترك داشته باشد تا به ما در رسيدن به موفقيت كمك كند.

دانستن اين ويژگي ها شما را به تفكر در مورد هدف هايتان وا مي دارد. آينده شما بستگي به هدفهايي دارد كه هم اكنون انتخاب مي كنيد.

چگونه هدف تعيين كنيم

براي تعيين هدف حتماً نكات زير را در نظر بگيريد:

 1. هدف بايد واضح و روشن باشد.

هدف غير مشخص و غير شفاف اصولاً هدف نيست. يك رويا است كه در هوا شناور است. افرادي كه هدف هايي شفاف و روشن دارند، كساني كه دقيقاً مي دانند چه مي خواهند، شرايطشان متفاوت از كساني است كه صرفاً اميدوارند و مي خواهند به جايي برسند.

وقتي براي خود هدف هاي واضحي در نظر مي گيريد و دقيقاً مي دانيد چه مي خواهيد با اشتياق براي رسيدن به اهداف اقدام مي كنيد، ذهن خلاق خود را فعال مي سازيد و از دست زدن به هر اقدامي كه شما را به هدفتان نمي رساند خودداري مي كنيد. وقتي هدف هاي روشن داشته باشيد، توانايي شما در مديريت بر زمان تا حدود زياد بهبود مي يابد.

به طور مثال اگر شما مي خواهيد در رشته مورد علاقه خود دكترا بگيريد بايد دقيق عمل كنيد به اين صورت كه ابتدا سوالاتي را مطرح و با دقت به آنها جواب دهيد وقتي ازخود سؤالات جهت دار مي پرسيد اين گونه فكر و ذهن خود را فعال مي كنيد اگر مانع اساسي بر سر راهتان شناسايي كنيد، مانند يك نابغه عمل مي كنيد و خود را در مسير موفقيت هاي بزرگ قرار مي دهيد:

الف) چرا مي خواهم دكترا بگيرم؟

ب) چگونه  مي توانم به اين موفقيت برسم؟

ج) از كجا و چگونه شروع كنم؟

د) چه امكاناتي براي اين كار لازم است؟

ه) تقريباً چقدر طول مي كشد مدرك دكترا بگيرم؟

خ) اگر به هدف خود نرسم چه چيزهايي را از دست خواهم داد؟

و ….

شما بايد اين موارد را يادداشت كرده و به آنها پاسخ دهيد.

 1. هدف بايد مكتوب و روي كاغذ باشد.

دومين ويژگي براي تعيين هدف اين است كه هدف هايتان را روي كاغذ بنويسيد. ميان مغز و دست شما اتفاق فوق العاده اي مي افتد. وقتي قلم و كاغذ بر مي داريد و هدفهايتان را مكتوب مي كنيد به نوعي براي خودتان يك تعهد به وجود مي آوريد و اين كار شما را در رسيدن به هدفتان بيشتر تحريك مي كند و به اين باور مي رسيد كه مي توانيد به هدفهاي خود دست پيدا كنيد. نوشتن هدف ها بر عزم و اراده شما مي افزايد تا هر اقدامي را كه براي دستيابي به هدفهايتان ضرورت دارد، انجام دهيد.

بنابراين هدف هايتان را بنويسيد، همواره در جلوي ديد خود قرار دهيد و هر روز براي خود يادآوري كنيد. آنگاه خواهيد ديد كه چه تاثير شگرفي در سرعت بخشيدن به رسيدن به اهدافتان در شما ايجاد خواهد شد.

رؤيا، آرمان و هدف خود را به روي كاغذ بياوريد. در يك فيلم يك دقيقه اي، تصوّر كنيد به آن رسيده ايد. وقتي هدفهايتان را مكتوب مي كنيد، با سرعتي معجزه آسا به آنچه مي خواهيد دست پيدا مي كنيد.

 1. يك بازه زماني مشخصي براي هدف تعيين شود.

براي دستيابي به هدف، زمان مشخصي را در نظر بگيريد زمان در واقع بخشي از هدف شماست متاسفانه بسياري از افراد از توجه به اين ويژگي غفلت مي ورزند. شايد در اين مواقع سعي مي كنند براي تحقق اهداف خود زمان پيش بيني كنند و وقتي كه اين توان را در خود نمي يابند از تعيين هدف منصرف مي‌شوند.

تعيين مدت زمان مشخص به شما كمك مي كند تا وقت خود را به خوبي مديريت كنيد. مثلاً تصميم گرفته ايد به زبان انگلسي مسلط شويد و مدت زمان دو ساله اي را براي اين كار در نظر گرفته ايد. حال، زماني را كه براي رسيدن به هدفتان در نظر گرفته ايد، به تعداد روزها و ماهها تقسيم كنيد، به طوري كه بدانيد در شبانه روز يا در هفته، چند ساعت و چند روز را بايد به يادگيري زبان اختصاص دهيد.

 1. هدف بايد بزرگ اما قابل اجرا و دست يافتني باشد.

هيچ موجودي را نمي توانيد بيابيد كه يك شبه و بدون هيچ تلاشي به موفقيتي دست يافته و يا كاري را به پايان رسانده باشد. هيچ گاه از داشتن اهداف بزرگ، نهراسيد. آدم هاي بزرگ، آرزوهاي بزرگي دارند. نفرات اول كنكور را در نظر بگيريد هيچ كدام از آنها نمي گويند كه ما اصلاً تصور نمي كرديم رتبه خوبي بياوريم، بلكه همه آنها چنين هدف بزرگي را قبلاً در ذهن خود ترسيم كرده اند و حالا به آن رسيده اند. تمامي موفقيت هاي بزرگ در زندگي آدم ها، نتيجه خواستن و تلاش خود آنهاست.

هميشه سعي كنيد به هدف هاي بزرگ بينديشيد مثلاً اگر نويسنده ايد، سعي كنيد برترين نويسنده جهان باشيد. اگر مي خواهيد كنكور دهيد به رتبه هاي خوب فكر كنيد و از همه مهم تر با توجه به خواسته تان تلاشتان را هم بايد بيشتر كنيد.

به خاطر داشته باشيد كه هدف بزرگ، با هدف دست نيافتني متفاوت اند. گاهي هدف ها غير ممكن است مثلاً فردي كه اصلاً صداي قشنگي ندارد بخواهد خواننده معروف و مشهوري شود.

چرا نبايد در زندگي بي هدف باشيم ؟

تا كي مي خواهيد يك زندگي بي هدف را دنبال كنيد؟ چرا براي زندگي خود هدف تعيين نمي كنيد؟ چگونه هدف خود را پيدا كنيد و به آن برسيد؟ و …

شما بايد بدانيد در آينده مى خواهيد چه نقشى را در جامعه ايفا كنيد؟ تحصيلاتتان چقدر باشد؟ چه شغلى را انتخاب كنيد؟ درآمد ماهيانه تان چقدر باشد؟ در كدام شهر زندگى كنيد؟ و … بايد اهداف كوچك و بزرگ خود را در آغاز راه با فكر و انديشه و مشورت با ديگران تعيين كنيد تا در تصميم گيرى دچار ترديد و خطا نشويد.

زندگي بي هدف همانند قايق روي آبي است كه با هر بادي به اين سو و آن سو كشيده مي شود.

اولين قدم براي رسيدن به موفقيت اين است كه بدانيد چه مي خواهيد و چه هدفي در زندگي داريد تا بتوانيد براى رسيدن به آن برنامه ريزى كنيد

زندگي بدون هدف نه تنها بعد از يك مدت خسته كننده مي شود، بلكه گيج كننده هم خواهد بود. انسان به انگيزه قوي براي گذراندن مشكلات و ادامه دادن نياز دارد. فردي كه در زندگي بي هدف است به شدت احساس پوچي و تكراري بودن مي كند و فكر مي كند همه چيز يكنواخت شده و هيچ انگيزه و ميلي براي مقابله با مشكلات و شكست ها را ندارد.

طبق تحقيقات دانشگاه استين فورد ۹۷% از مردم دنيا در زندگي بي هدف هستند و هدفي ندارند و تنها ۳% مردم جهان با هدف زندگي مي كنند. اين يعني بسياري از مردم بصورت شناور بروي جريان زندگي، بدون هدف و برنامه‌ ريزي، گذران عمر مي‌ كنند.

حضرت علي (ع) مي فرمايند: اگر كسي نداند چه مي خواهد به جايي نمي رسد.

يكى از مسائلى كه در موفقيت هر فرد اهميت بسياري دارد، تعيين و انتخاب هدف است. بنابراين در هر مرحله اي از زندگي بايد بدانيد چه مى خواهيد، به كجا بايد برويد و از چه امكاناتي براى رسيدن به هدف بهره ببريد تا بتوانيد بهترين راه رسيدن به هدف را انتخاب كنيد. تا مقصد مشخص نباشد، انتخاب راه و رسيدن به آن هم مقدور نخواهد بود.

زندگي بي هدف نيست

زندگي بي هدف زندگى واقعى نيست. بى هدفى، انسان را به پوچى و سردرگمي مى كشاند. تحقيقات نشان مى دهد بعضى از كسانى كه خودكشى كرده اند زندگى بدون هدف داشته اند. داشتن هدف ، ارزش و دليلي براي ادامه زندگي است.

هر انساني در زندگي خود بايد هدف هايي را تعيين كند. اولين و عمده ترين دليل آن، كه عده اى از مردم موفق نمى شوند، اين است كه نمى دانند چه مى خواهند و گيج و سردرگم شده اند. آنها زمان زيادي را صرف كارهايي مي كنند كه كم ارزش است يا فاقد ارزش هستند و دليل اينكه اين همه وقت صرف مي كنند اين است كه يك زندگي بي هدف دارند و نمي دانند در زندگي دنبال چه مي گردند و بدون هدف به دور خود مى چرخند و در پايان به همان نقطه آغازين برمى گردند و به دنبال هدفى نامعلوم به بيراهه مى روند و تصور مى كنند كه به جلو مى روند.

ويژگي هاي افرادي كه در زندگي بدون هدف هستند:

۱- خيلي زود تسليم مشكلات مي شوند.

۲- هميشه از غير ممكن ها حرف مي زنند.

۳- نمي دانند كه از زندگي چه مي خواهند.

۴- توانايي ها و استعدادهاي خود را باور ندارند.

۵- تمايلي به رشد و پيشرفت ندارند.

۶- تنها به امروز فكر مي كنند و كمتر پيش مي آيد برنامه اي براي فردا داشته باشند.

۷- افرادي كه زندگي بي هدف دارند در مسير تند باد حوادث، خود را مى بازند و تسليم شرايط موجود مى شوند و منتظر مى مانند تا آن عوامل آنها را به هر سمت و سويى بكشاند.

داشتن هدف در زندگي يعني شما بايد به كدام سو حركت كنيد؟ در چه راهي قدم بگذاريد؟ تا كجا پيش برويد؟ در نهايت به كجا برسيد و چه سرنوشتي در انتظار شماست؟ هميشه افرادي كه در زندگي هدف دارند موفق مي شوند زيرا آنها مي دانند به كدام سمت بروند. آنها مانند آهن ربا موفقيت را به سمت خود جذب مي كنند.

زندگي هدفمند

آيا مي دانيد منظور از زندگي هدفمند چيست؟ براي داشتن يك زندگي هدفمند بايد چه كارهايي انجام دهيد؟ چگونه مي ‌توانيد از بي‌ هدفي در زندگي خلاص شويد؟ شما هدف زندگيتان را پيدا كرده ايد؟ قطعاً شما هم براي زندگيتان هدفي داريد، اينطور نيست؟

خداوند تمام عالم هستي را با هدف خلق كرده و در عالم هيچ موجودي نيست كه بي‌ هدف باشد و همه چيز از روي هدف و برنامه ‌ريزي است، خداوند حتي براي ريزترين ذرات، هدف مشخص كرده و تمامي ذرات و موجودات از يك مبدا به سمت يك مقصد مشخص در حال حركت هستند. پس محال است انسان كه اشرف مخلوقات است بي ‌هدف باشد.

اما با اين وجود خيلي از افراد بدون هيچ هدفي زندگي مي كنند و براي آينده خود هدف و برنامه مشخصي ندارند و به قول معروف، زندگي را با «هر چه پيش ‌آيد خوش‌ آيد» سپري مي‌ كنند. واقعيت اين است كه بيشتر مردم هدف زندگي خودشان را نمي دانند. به همين دليل زندگيشان با شانس و تصادف پيش مي رود، به چيزهايي مي رسند كه برايشان اتفاق بيفتد به جاي اينكه خودشان آن اتفاق ها را ايجاد كنند.

بسياري از مردم نمي‌ دانند هدف از زندگي چيست و چه اهدافي را براي خود تعيين كنند و به دنبال آن زندگي هدفمندي را هم سپري نمي ‌كنند. هدف از زندگي ، داشتن يك زندگي هدفمند است. هدف در زندگي آن چيزي است كه با همه وجودتان به آن علاقه‌ مند هستيد و براي رسيدن به آن تمام سعي و تلاش خود را مي ‌كنيد و همه مشكلات را به جان مي ‌خريد تا از لذت و خوشي‌ هاي آن موفقيت بهره ‌مند شويد.

زندگي هدفمند به چه معناست؟

زندگي هدفمند يعني براي زندگي خود هدف هايي را تعيين كنيد و با برنامه ريزي مناسب از تمام نيروي خود براي رسيدن به هدف ها استفاده كنيد. وقتي از زندگي با برنامه ريزي سخن به ميان مي آيد مقصود زندگي هدفمند است. چرا كه اگر زندگي هدفمند نباشد دستخوش شانس و اقبال مي شود.

آيا شما كنترل زندگيتان در دستان خودتان است يا با شانس و اقبال زندگي مي كنيد؟

شما تنها زماني مي توانيد در هر مقام و موقعيت رشد كنيد كه براي انجام هر كار، به جاي تكيه بر شانس با برنامه ريزي و تفكر خلاقانه جلو برويد. شما بايد ياد بگيريد چطور يك زندگي هدفمند داشته باشيد.

زندگي هدفمند موجب از قوه به فعل در آمدن تمامي استعدادها و توانايي هاي شما مي شود.

براي داشتن يك زندگي هدفمند بايد چكار كنيد؟ چگونه هدفمند زندگي كنيم ؟

براي داشتن يك زندگي هدفمند و داراي انگيزه بايد هدف‌ تعيين كنيد و براي رسيدن به هدف بايد يك برنامه مشخص و از پيش تعيين‌ شده اي را طراحي كنيد كه با استفاده از آن :

۱- امكانات و محدوديت‌ هاي خود را بهتر بسنجيد

۲- موانع احتمالي را براي رسيدن به مقصودتان پيش ‌بيني كنيد و از سر راه برداريد

۳- جهت رسيدن به خواسته‌ هايتان زمان را مديريت كنيد

۴- با اولويت ‌بندي ‌كردن اهداف، دستيابي به آنها را براي خود امكان ‌پذير و راحت تر كنيد.

تلاش براي رسيدن به هدف بدون برنامه ريزي مثل رد شدن از رودخانه اي است كه نمي دانيد عمق آن چقدر است و براي عبور از آن به چه امكاناتي نياز داريد.

وقتي شروع مي كنيد سعي كنيد حتي در بخش هاي خيلي كوچك زندگي هدفمند باشيد. تعيين اهداف كوچك و تلاش براي دست يافتن به آن، اتوماتيك وار به زندگيتان هدف مي دهد و زندگي خواهيد داشت كه بسيار پرمفهوم تر خواهد بود و اين باعث مي شود كه به قسمت هاي بزرگتر زندگي برويد و اين هدفمند بودن را در آنجا هم پياده كنيد تاجايي كه كل زندگيتان هدفمند خواهد شد.

تمام مطالعات و تحقيقاتي كه در بهترين دانشگاههاي جهان انجام شده، حاكي از اين است تمام مردان و زناني كه به موفقيت در زندگي دست پيدا كردند ، به دنبال يك زندگي هدفمند بوده اند، در تعيين هدف در زندگيشان اصرار داشتند، مصرانه دنبال اين بودن كه هدف داشته باشند و براي رسيدن به اهداف خود برنامه ريزي مي كردند.

وقتي هدفمند زندگي كنيد، كنترل زندگيتان را در دست خود احساس خواهيد كرد و درنتيجه با انگيزه و بسيار شادتر خواهيد بود.

خانم گالبريس كه از پيشتازان قرن بيست و يكم است، هنگامي كه در هفتاد سالگي با او مصاحبه مي كنند از او مي پرسند: شما با اين كه ۷۰ سالتان است چطور آنقدر شاداب و پر انرژي هستيد؟

ايشان در جواب مي گويند: من هر روز صبح از خدا مي خواهم منو با چالش ها و مشكلات جديدي رو در رو كند، در پايان روز همين قدر كه پنجه در پنجه مشكلات جديد انداختم و از پس آنها برآمدم و حلشان كردم ، خدا رو شكر مي كنم و شاد مي شوم كه به من اين توان را داده كه از پس آنها برآيم.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۶:۴۰:۲۶ ] [ afsaneh ] [ نظرات (0) ]

روشهاي ايجاد انگيزه
انگيزه چيست ؟ تعريف انگيزه، در لغت به معناي علت و دليلي است كه شخصي را به كاري وادار مي كند و در اصطلاح به نيرويي اطلاق مي‏شود كه از درون فرد را به ‏سمت يك هدف سوق مي‏دهد.
چگونگي ايجاد انگيزه

به همين خاطر نيروي اراده عاملي ضروري براي دستيابي به موفقيت است و نااميدي و نبود انگيزه ممكن است شما را از رسيدن به اهدافتان بازدارد.

بسياري از مراجعينم بيان مي كنند كه با وجود مشكلات فراوان زندگي داشتن انگيزه و اميد امري غيرممكن است. به نظر شما اين حرف درست است؟
چگونه در خود انگيزه ايجاد كنيم

آيا واقعا داشتن انگيزه و اميد در زندگي تا به اين حد دشوار است؟ مسلما خير.

انگيزه چيست ؟ داشتن اميد و انگيزه در زندگي چيزي نيست كه ما بدون هيچ تلاش و شانسي بتوانيم آن را بدست بياوريم.

قطعا براي داشتن هر چيزي در زندگي بايد نهايت تلاشمان را بكنيم، بايد راه به دست آوردن آن را آموخت. انگيزه و اميدواري نيز از اين قاعده مستثني نيست.
چگونه انگيزه پيدا كنيم
يكي از نكات مهم كه بايد براي ايجاد و حفظ انگيزه به آن توجه بسياري داشت انجام كارهايي است كه به آن اشتياق و علاقه داريد. اگر در مورد كار و مسيري كه در زندگيتان طي مي كنيد شور و اشتياق فوق‌العاده‌اي داشته باشيد، هميشه براي انجام كارهايتان باانگيزه خواهيد بود و براي انجام مسئوليت‌ها و تكميل وظايفتان هر كاري كه از دستتان برمي‌آيد را انجام خواهيد داد.
چگونه انگيزه داشته باشيم
شما نبايد صبح ها افسرده و بي ميل از خواب بلند شويد. نبايد فردي هميشه خسته و اخمو باشيد و از كارهايي كه در طول روز مي كنيد نفرت داشته باشيد. شما نبايد تمام انرژي خود را صرف تحمل كردن رئيس و ديگر اطرافيانتان بكنيد. شما نبايد هر روز جمله «اين زندگي كردن نيست» را با خود تكرار كنيد.
چگونه با انگيزه شويم
شما بايد خوشحال باشيد كه باز صبح شده است. اشتياق و علاقه تان هر چيزي كه باشد، سرگرم آن شدن به شما انرژي مي­دهد و با انگيزه بيشتري هدفتان را دنبال كنيد. كاري كه برايتان مثل تفريح و سرگرمي است دوست داريد ساعت ها برايش وقت بگذاريد.
چگونه با انگيزه باشيم و بمانيم ؟
يك بار توماس اديسون گفت: من در تمام عمرم يك روز كاري هم نداشتم، همه اش تفريح و لذت بود. خيلي از انسانهاي موفق هم شبيه او هستند. براي همين اگر دنبال روياهايتان برويد، بقيه چيزها همگي سرجاي خودشان قرار مي گيرند. شايد وقتش رسيده كه بالاخره انتخاب كنيد؟
چگونه با انگيزه زندگي كنيم ؟

بياييد براي لحظه اي به زندگيتان نگاه كنيد. براي داشتن انگيزه در زندگي بايد هدفي را دنبال كنيد كه به آن علاقه مند باشيد شما بايد با علاقه كار كنيد. اگر كار روزمره تان شما را خسته كرده و هيچ علاقه اي به آن نداريد، وقتش است كه دنبال كاري برويد كه دوست داريد.

هيچكس نمي داند تا كي زنده است، پس چرا بايد در زندگي كارهايي را انجام دهيم كه از آن لذت نمي بريم؟
چگونه انگيزه خود را افزايش دهيم
يكي ديگر از راه هاي ايجاد انگيزه براي زندگي در نظر گرفتن موفقيت هاي هر چند كوچك و لذت بردن از آنهاست. يك دفتر تهيه كنيد و تمام موفقيت هاي قبلي زندگيتان، موفقيت هايي كه بعداً به آن دست پيدا مي كنيد و شادي هاي زندگيتان را در آن ثبت كنيد. گاهي وقت بگذاريد و نوشته هايتان را بخوانيد، اين مي تواند منبع انگيزه خوبي براي شما باشد.
چگونه انگيزه خود را حفظ كنيم ؟
هر رويايي كه در سر داريد احتمال اينكه افراد موفق در آن زمينه وجود داشته باشند زياد است. پس به دنبال افرادي باشيد كاري را كه مي خواهيد انجام دهيد را قبلا انجام دادند. اگر در اطرافتان نيست بدنبال آن در كتابها، فيلم هاي آموزشي و يا وب سايت هاي شخصي بگرديد و از اشتباهات، شكست ها و پيروزي هاي آنها استفاده كنيد.
چگونه انگيزه خود را تقويت كنيم
اينكه ديگران هم همين راه را رفته باشند و به موفقيت رسيده باشند به شما انگيزه زيادي مي دهد. مثلاً فردي تعريف مي كرد همسرم به بيماري سرطان مبتلا شد. با اينكه در ابتدا از لحاظ روحي ضربه شديد خورد اما بعد از مدتي گفت: «من فلاني را كه قبلاً سرطان داشت اما الان خوب شده تجسم مي كنم. او توانست از پس اين بيماري بر بيايد بنابراين من هم مي توانم.» او با اين روش انگيزه و اميد خود را براي مبارزه با بيماري اش چندين برابر كرد.
چگونه انگيزه خود را بالا ببريم
اهميتي ندارد كه چقدر منطقي و روشنفكر باشيد، شما نمي توانيد مدام و پشت سر هم تصميم بگيريد. در اين وضعيت هر چه انتخاب هاي پيش روي شما بيشتر باشد، انجام آنها توسط مغز مشكل تر مي شود و گاهي مغز به دنبال يك راه فرار (در رفتن از زير كار) خواهد گشت چيزي كه آن را بي ميلي براي انجام كار مي دانيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۶:۳۹:۲۳ ] [ afsaneh ] [ نظرات (0) ]

100

پرسشنامه ازدواج

اين پرسشنامه به زوجين كمك مي كند تا نقاط قوت و ضعف ارتباط خود را ارزيابي كنند. اين پرسش ها به شكل تمريني براي خود – ارزشيابي است كه زوجين در مرحله ي آمادگي براي ازدواج مي توانند آن را تكميل كنند حتي زوجيني كه ازدواج كرده اند نيز مي توانند به آن پاسخ دهند.

هدف اين پرسشنامه اين است كه بتواند تفكر را در زوج ها برانگيزاند و مباحثي را مطرح كند كه تعهد آن ها را به عشق ورزيدن و گرامي داشتن يكديگر در دوران هاي مختلف و فراز و نشيب هاي زندگي شان افزايش دهد.

زمينه هاي ازدواج موفق

تجارب نشان داده است كه زمينه هاي زير براي يك رابطه ي ازدواج موفقيت آميز مهم و ضروري است:

۱- ارتباط

رابطه كارآمد و مناسب يكي از بهترين عوامل ازدواج موفق است. اگر زوج ها بتوانند به گونه اي صادقانه احساسات خود را بيان كنند شانس شان براي يك ازدواج شاد و موفق افزايش مي يابد.

سۆالاتي كه زوجين در اين زمينه مي توانند پاسخ دهند شامل موارد زيراست:

– آيا هر دو نفر شما درباره اهميت برقراري ارتباط خوب و مناسب توافق داريد؟

– آيا شما دو نفر از چگونگي برقراري ارتباط با يكد يگر راضي هستيد؟

– آيا شما وقت و زمان كافي براي برقراري ارتباط داشته ايد؟ (حداقل ۶ ماه نامزدي)

– هر يك از شما شخصيت ديگري را چگونه توصيف مي كنيد؟

– آيا وقتي درباره چيزي كه در ذهنتان مي گذرد با شريك زندگيتان صحبت مي كنيد مطلب را مي فهمد؟

– آيا شما درباره ي اينكه از او بپرسيد خواسته هايش چيست احساس راحتي مي كنيد؟

– آيا شما دو نفر از سطح هوشي يكسان برخوردار هستيد؟

– آيا علايق مشترك داريد؟

– آيا نظام ارزشي و اعتقادي شما مشترك است؟

– اگر شما نااميد يا افسرده باشيد آيا شريك زندگي آينده شما حمايت و دلگرمي براي شما ايجاد مي كند؟

– آيا از شيوه تصميم گيري و ارتباطتان راضي هستيد؟

– آيا با يكديگر به تفريح و بازي مي پردازيد؟

– سرگرميهاي شما دو نفر چيست؟

– آيا به يكديگر افتخار مي كنيد؟

– به نظر شما وظايف و مسئوليت هاي يك زن و يك شوهر چيست؟

– آيا شما روحيه ي مبارزه طلبي داريد يا اهل گذشت هستيد؟
هدف اين پرسشنامه اين است كه بتواند تفكر را در زوج ها برانگيزاند و مباحثي را مطرح كند كه تعهد آن ها را به عشق ورزيدن و گرامي داشتن يكديگر در دوران هاي مختلف و فراز و نشيب هاي زندگي شان افزايش دهد

۲- حل تعارض ها و كشمكش ها

مسائل زناشويي عموما وقتي پيچيده مي شود كه زوجين با به كارگيري روش هاي غلط و مخرب سعي در حل آنها داشته باشند مثلا فرياد بزنيد، تهديد كنيد، قهر كنيد و …..

توانايي گفتگو و حل كشمكش ها از طريق مذاكره ي سازنده مشخصه احترام متقابل است هنري است كه بايد كسب شود.

– آيا شما عموما از نتيجه ي عدم توافق هايي كه با يكديگر داريد ناراضي هستيد؟

– آيا شريك زندگي شما وقتي از دست شما عصباني است آن را نشان مي دهد؟

– وقتي شما از او عصباني هستيد به او مي گوييد؟

– آيا هردو شما دونفر مي توانيد عصبانيت خود را كنترل كنيد؟

– آيا اشتباهات گذشته ي يكديگر را دوباره مطرح مي كنيد؟

– آيا در حضور ديگران از يكديگر انتقاد مي كنيد؟

– آيا در صورت وجود مسائلي كه ازدواجتان را تهديد مي كند به خدمات مشاوره اي روي خواهيد آورد؟

۳- مسائل مالي

در بسياري از زوجين مسائل مالي آغازگر تعارضات زناشويي است. تعارضات مي تواند از چگونگي كنترل در آمد زوج ها ناشي شود به منظور اجتناب از مسائل مالي جدي، زوجين تشويق مي شوند كه بودجه اي را بپذيرند كه توافق دوطرفه آنها را در زمينه اولويت هايشان منعكس كند.

– موقعيت اقتصادي شما چگونه است؟

– آيا مي دانيد درآمد شريك زندگي تان چقدر است؟

– ديدگاه هاي شما درباره مسائل مالي چيست؟

– آيا به شريك زندگي تان در زمينه هاي مالي اعتماد داريد؟

– آيا هر دو نفر شاغل هستيد؟ آيا در يان باره به توافق رسيده ايد؟

– آيا حساب بانكي مشترك داريد؟

– درباره هزينه ها و درآمدهايتان با يكديگر صحبت مي كنيد؟

پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج

۴- روابط جنسي

عشق مي تواند به گونه اي بسيار زيبا و رضايت بخش از طريق رابطه ي جنسي شما ابراز شود. در عين حال كه زوجين مي توانند حس عميق صميميت را از تجلي جسماني عشق شان تجربه كنند، گاه روابط جنسي مي تواند منشأ ناكامي و اضطراب نيز باشد مبادله ي صادقانه ي احساسات فردي درباره روابط جنسي مي تواند احساس و ادراك زوجين را از اين خصوصي ترين و صميمانه ترين فعاليت انساني افزايش دهد.

– آيا روابط جنسي شما كنترل شده است؟

– آيا شما از شيوه و ميزان ابراز عواطف شريك زندگي خود راضي هستيد؟

– آيا شما درباره مسائل و روابط جنسي به راحتي مي توانيد با يكديگر صحبت كنيد؟

– آيا درباره توانايي شريك زندگيتان در مورد وفاداري به زندگي زناشويي اطمينان داريد؟

– آيا معتقديد كه احساسات عاشقانه شما به يكديگر از جذابيت جنسي شما به يكديگر مهمتر است؟

– آيا از شيوه هاي برقراري ارتباط همسرتان با جنس مخالف – مثلا در يك مهماني – راضي هستيد؟

– آيا به رابطه جنسي به چشم چيزي لذت بخش مي نگريد يا رابطه اي كه بايد آن را تحمل كرد؟

– آيا خواهان داشتن فرزند هستند؟ در اين باره با يكديگر حرف زده ايد؟

۵- كودكان

تعداد و زمان بچه دار شدن مسئله اي مهم درازدواج است زوجين لازم است درباره احساساتشان و عقايدشان در اين باره صحبت كنند و درباره مسئوليت ها و برنامه هاي پس از بچه دار شدن به گفتگو بپردازند.

– آيا درباره تعداد فرزندان در آينده با يكديگر صحبت كرده ايد؟

– آيا درباره ي زمان بچه دار شدن به توافق رسيده ايد؟

– چگونه فرزندان خود را تربيت خواهيد كرد؟

– چه نظام ارزشي و اعتقادي را در تربيت بچه به كار خواهيد برد؟

– براي ايجاد انضباط چه خواهيد كرد؟ تنبيه و تشويق ها را برنامه ريزي كرده ايد؟

– آيا درباره مباحث فرزند دار شدن ديدگاه هاي مشابهي داريد – مثلا سقط جنين، فرزند خواندگي، و….

۶- مذهب

ديدگاه فردي و مشترك مذهبي مي تواند تأثير اساسي در ازدواج داشته باشد.مطالعات نشان داده است كه انجام اعمال مذهبي مشترك در ميزان رضايت مندي بيشتر از زندگي زناشويي و كاهش احتمال طلاق نقش مهمي دارد ايمان زوج ها نه تنها برزندگي آنها اثر مي گذارد بلكه برزندگي فرزندان و اطرافيانشان نيز مۆثر است.

– آيا هر دو يك مذهب داريد؟

– آيا شما به يكديگر در نزديك شدن به خدا كمك مي كنيد؟ چگونه؟

– آيا براي انجام مراسم مذهبي با يكديگر برنامه ريزي مي كنيد؟

– ديدگاه شما نسبت به ازدواج و طلاق چيست؟

– آيا مي توانيد سه هدف از ازدواج كردن را نام ببريد؟

– احساس شما نسبت به يك ازدواج موفق چيست؟

– آيا درباره تربيت مذهبي كودكانتان با يكديگر توافق داريد؟

– آيا در نگرش شريك زندگي تان نسبت به باورها و مناسك مذهبي راضي هستيد؟

– آيا شما يكديگر را با يك عشق از منظر الهي دوست داريد؟
ما ضمن اينكه برعواطف مثبت در طي دوران نامزدي تأكيد مي كنيم در عين حال مسائل عاطفي مي تواند يك منطقه حساس و مين گذاري شده باشد! اين فرصت را به يكديگر بدهيم تا به كمك هم از پيچيدگي عواطف زنانه و مردانه عبور كنيد.

۷- خانواده و دوستان

رابطه شما با خانواده و دوستان پس از ازدواج تا چه حدي تغيير مي كند؟ بايد دانست كه در حاليكه زن و شوهر بايد بهترين دوستان هم باشند در عين حال هر كدام به داشتن دوستان خوب و اعضاي خانواده شان براي حمايت شدن در سراسر زندگي مشترك نياز دارند.

– آيا خانواده هاي يكديگر را تأييد مي كنيد؟ آيا آنها رابطه ي شما را تحكيم مي كنند؟

– آيا مي توانيد خانواده هاي يكديگر را بپذيريد و آنها را درك كنيد؟

– چگونه باخانواده هاي يكديگر رابطه برقرار خواهيد كرد؟

– آيا از ميزان ارتباط خانواده ي همسرتان در رابطه مشتركتان راضي هستيد؟

– آيا دوستان مشترك داريد؟

– نحوه ي ارتباط با دوستانتان چگونه است؟ چقدر؟

– آيا شما روابط حل نشده و پيچيده اي در گذشته داشته ايد؟

۸- مسائل عاطفي

ما ضمن اينكه برعواطف مثبت در طي دوران نامزدي تأكيد مي كنيم در عين حال مسائل عاطفي مي تواند يك منطقه حساس و مين گذاري شده باشد! اين فرصت را به يكديگر بدهيم تا به كمك هم از پيچيدگي عواطف زنانه و مردانه عبور كنيد.

– خلق و خوي شما چگونه است و فكر مي كنيد چطور اين خلق وخو روي ازدواجتان تأثير خواهد گذاشت؟

– آيا شما حاليت هاي عاطفي و مسائلي داريد كه لازم است همسرتان آنها را بداند؟ (مثلا از موردي خاص عصبي مي شويد)

– چقدر در روابط منعطف هستيد؟

– آيا به لحاظ عاطفي به يكديگر كمك مي كنيد و از هم حمايت مي كنيد؟

– اگر روزي عاشق شويد چگونه متوجه خواهيد شد كه اين احساس زودگذر نيست؟

– روابط شما با والدينتان چطور است؟

براي داشتن يك ازدواج موفق، هر چه شناخت بيشتر باشد مي توان انتظار ازدواج پايدارتري داشت در اين مقاله برخي از زمينه هاي ضروري شناخت بيان شد كه لازم است زوجين پس از پاسخ دادن به آنها، با مراجعه به يك مشاور خبره در زمينه ي ازدواج به بحث و تبادل نظر بپردازند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۶:۳۸:۱۲ ] [ afsaneh ] [ نظرات (0) ]

q87

سوالات مراسم خواستگاري

۱-نظر تو در مورد زندگي مشترك يا مستقل از خانواده‌ها چيست؟ آيا تصميم داري بعد از ازدواج مستقل از خانواده باشي؟
۲-خانواده تو در مورد استقلال ما چه نظري دارند و آيا اين اجازه را به تو مي‌دهند؟ آيا خود تو توانايي عاطفي و رواني مستقل شدن از والدين را داري؟ آيا بيش از حد به آنها وابسته نيستي؟
۳-آيا ممكن است به خاطر رها شدن از شرايط خانوادگي فشارآور ازدواج كني؟
۴-آيا ممكن است به خاطر نگراني از بالا رفتن سن ازدواج كني؟ يا به خاطر گريز از تنهايي ازدواج كني؟
۵-آيا انگيزه‌ات از ازدواج، نياز خودت است يا به دليل وسوسه‌ها يا فشار‌هاي ديگران مي‌خواهي ازدواج كني؟
۶-هدف‌هايت در زندگي تا به حال چه بوده‌اند و بعد از اين چه خواهند بود؟ هدف‌هايت را اولويت‌بندي كن و بگو؟
۷-به نظرت همسر ايده‌آل چه جور آدمي است؟ آيا هميشه همين‌طور فكر مي‌كردي؟ خانواده‌ات در اين مورد چه فكري مي‌كنند؟ آيا تفاوتي در نظرات تو خانواده‌ات در مورد همسر ايده‌آل وجود دارد؟
۸-تا حالا سابقه بيماري خاصي داشته‌اي؟ اگر مورد خاصي وجود داشته بگو؟
۹-قبل از من هم به خواستگاري شخص ديگري رفته‌اي؟ (يا قبل از من هم خواستگاري داشته‌اي؟) دليل رد آنها چه بوده است؟
۱۰-چه آرزوهايي داري؟ از چه چيز‌هايي خوشت مي‌آيد؟ چه چيز‌هايي را دوست داري كه داشته باشي؟ آرزو داري چه چيز‌هايي در زندگي‌ات اتفاق نيافتد؟
۱۱-چه چيز‌هايي براي تو مهم هستند، در حدي كه به آنها مي‌گويي ارزش؟ اولويت ارزش‌هاي تو چيست؟
۱۲-به چه چيز‌هايي علاقه داري؟ (ورزش، موسيقي، مسافرت، تحصيل، شغل، مطالعه، فرزند‌پروري و…)
۱۳-نظرت در مورد زمان بچه‌دار شدن چيست؟ نظر خاصي داري؟ چرا؟
۱۴-چقدر مذهبي هستي؟ خانواده‌ات چه طور؟
۱۵-الان درآمد ماهيانه‌ات چه‌قدر است؟ آيا از عهده تامين زندگي برمي‌آيي؟ آيا شغل ثابتي داري؟
۱۶-در مورد كار كردن زن، بيرون از خانه چه نظري داري؟
۱۷-چند تا دوست صميمي داري؟ كلا آدم معاشرتي هستي يا نه؟
۱۸-مي‌خواهي چه قدر با خانواده‌ات ارتباط داشته باشي؟ اگر لازم باشد بين خانواده و همسر يكي را انتخاب كني چه كار مي‌كني؟
۱۹-آيا در مورد خانه، ماشين، شهر محل سكونت و… نظر خاصي داري؟
۲۰-نظرت در مورد تقسيم كار منزل چيست؟ نظرت در مورد كمك به همسر در امور منزل چيست؟ نظرت در مورد دخالت در شغل و كار مرد، خارج از خانه چيست؟
۲۱-اگر يك وقتي در مورد تفريح آخر هفته اختلاف پيدا كنيم چه طور به تفاهم مي‌رسيم؟
۲۲-تا چه حد در تصميم‌گيري‌هايت مستقل عمل مي‌كني؟ تا چه حد با ديگران مشورت مي‌كني؟ تا چه حد از همسرت كمك خواهي گرفت؟
۲۳-به نظر تو، چه اشكالاتي هست كه از همين الان نبايد در طرف مقابلت وجود داشته باشد؟
۲۴-اگر اشكالي در طرف مقابل ديدي چه طور مطرح مي‌كني؟
۲۵-راه‌هاي نشان دادن علاقه و محبت كدام‌ها هستند؟ فكر مي‌كنيد تا چه حد بايد احساسات و محبت را نسبت به همسرت بيان كني؟
۲۶-نظرت در مورد جايگاه مرد و زن در زندگي چيست؟
۲۷-اگر به ناچار شوهر يا زن به خاطر شغلش به جاي ديگري منتقل شد، تو چه خواهي كرد؟
۲۸-وقتي از كسي ناراحت مي‌شوي، معمولا چه راهي را پيش مي‌گيري؟
۲۹-نظرت در مورد جذابيت ظاهري طرف مقابل چيست؟ در مورد جذابيت باطني‌اش چه؟
۳۰-نظرت در مورد مراسم و تشريفات ازدواج چيست؟ چه‌قدر خرج كنيم؟ در اين مورد چه‌قدر با خانواده توافق داري؟
۳۱-خصوصيات فردي مانند چاقي و لاغري، زيبايي، قد و وزن چه‌قدر برايت مهم است؟ آيا طرف مقابل خود را از اين لحاظ مي‌پسندي؟
۳۲-معمولا چند درصد تصميم‌هايتان منجر به عمل مي‌شود؟ چند درصد تصميم‌هايتان را خودتان اتخاذ مي‌كنيد؟
۳۳-به طور كلي در مورد جايگاه مسائل جنسي در زندگي زناشويي چه نظري داري؟
۳۴-محل كار و زندگي‌ات كجاست، در كجا تحصيل كرده‌اي؟ آيا امكان تحقيق در محل كار، تحصيل و زندگي‌ات وجود دارد؟
۳۵-گذشته طرف مقابل چه‌قدر برايت اهميت دارد، چه اطلاعاتي در مورد گذشته فرد مي‌خواهي داشته باشي؟
۳۶- آيا ترديدي هم درخصوص ازدواج داري؟ چه ترديدي داري؟ آيا حاضري درخصوص ترديدت با طرف مقابل صحبت كني؟
۳۷-اگر تضاد و مشكلي بين تو و همسرت پيش بيايد آن را چگونه برطرف مي‌كني؟
۳۸-چه نقاط قوت و چه نقاط ضعفي در طرف مقابل مي‌بيني؟ آيا حاضري آنها را مطرح كني؟
۳۹-آيا همديگر را دوست داريد؟ ميزان دوست داشتن هركدامتان نسبت به طرف مقابل چقدر است؟
۴۰-به نظرت نشانه‌هاي علاقه همسرت به تو چيست و يا چه بايد باشد؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۶:۳۶:۱۶ ] [ afsaneh ] [ نظرات (0) ]

farhangnews_61058-183242-1480939857

فلسفه ازدواج در دين اسلام

«و من آياته ان خلق لكم من انفسكم ازواجا لتسكنوا اليها و جعل بينكم موده و رحمه ان في ذلك لآيات لقوم يتفكرون.»(روم:۲۱)

ازدواج نخستين سنگ بناي تشكيل خانواده و بالطبع، جامعه و اجتماع است و ميزان انديشه و تدبر در آن در ميزان پيشرفت يا انحطاط و صعود يا سقوط جامعه تاثير دارد. ازدواج داراي آثار و نتايج بسياري است; از جمله: ارضاي غريزه جنسي، توليد و بقاي نسل، تكميل و تكامل انسان، آرامش و سكون، پاك دامني و عفاف و نتايج متعدد ديگر.

از اين رو، اسلام – به عنوان يك مكتب آسماني – آن را نه تنها كاري محبوب و مقدس دانسته، بلكه جوانان را مؤكدا بدان توصيه كرده است. هر ازدواجي داراي اهداف خاص خود است، ولي در اين ميان، برخي از اهداف كم ارج و كم اهميت و در نتيجه، ناپايدارند و نمي توانند براي هميشه و يا حتي مدتي دراز خوشبختي زوجين را تضمين كنند. برخي نيز ارجمند، مهم و در نتيجه پايدارند. بنابراين، شايسته است ازدواج با توجه به اين اهداف در نظر گرفته شود.

ازدواج از اين نظر كه عاملي براي نجات از آلودگي، موجبي براي نجات از تنهايي و سببي براي بقاي نسل است، خودداري از آن هميشه سبب ايجاد بي تعادلي، نابهنجاري رفتاري و زماني هم فساد شخصيت و حتي بيماري جسمي مي گردد. بنابراين، بهترين و بالاترين نعمت ها براي هر زن و مرد از نظر اسلام تشكيل خانواده است.

گمان نمي رود از بين مكاتب و مذاهب، هيچ مذهبي به اندازه اسلام درباره ازدواج بحث كرده باشد. ازدواج از نظر اسلام امري مستحب، مورد تاكيد و از سنن انبيا عليهم السلام معرفي شده و جواني كه بدان تن دهد در حقيقت، همگام با آفرينش و سعادتمند است.

ازدواج از نظر اسلام پيمان مقدسي است كه برقراري آن بر اساس مقررات، آداب و رسوم، تشريفات، سنن و قوانين خاصي صورت مي گيرد.

معمولا مي گويند كه خانواده مسؤول بسياري از عيوب و بدبختي هاي جامعه است. اين مطلب قابل قبول است، ولي در عبارتي گوياتر و رساتر مي گوييم: در واقع، عدم خانواده به معناي واقعي – كلمه است كه مسؤول عيوب و بدبختي هاست و اين اغلب بدان دليل است كه در تشكيل آن فكر و هدف ارزيابي شده وجود نداشته است.

بسياري از جوانان با افكار از پيش ساخته و انديشه هاي رؤيايي وارد زندگي زناشويي مي شوند و مي خواهند از راه تصادف و شانس، زمينه را براي داشتن يك كانون سالم پديد آورند، در حالي كه تن دادن به ازدواج بدون هدف و روش سنجيده همانند قرار دادن اساس ساختمان بر روي زميني سست و لرزان است كه محلي براي زندگي اطمينان بخش نخواهد بود.

خانواده از قديم الايام، مركز هرگونه ثروت اجتماعي و كانوني براي توليد و پرورش شخصيت هاست، سرنوشت و حيات آن به سرنوشت و حيات جامعه بستگي دارد و نقش آن در وحدت و عظمت يك جامعه فوق العاده اساسي است. لذا، چنين مهمي را نمي توان به مسامحه و سهل انگاري نگريست. انسان در زندگي نيازهايي دارد كه بايد تامين شود و همان گونه كه از نظر غذا و دوا و لباس و مسكن نيازمند است، از نظر غريزه جنسي و ديگر غرايز فكري و اخلاقي نيز نيازمند است.

در اين مختصر، برآنيم تا در حد مقدور و به اختصار، در زمينه فلسفه و هدف از ازدواج سطوري را به رشته تحرير در آوريم و نيم نگاهي به اين سنت مؤكد اسلامي از خلال برخي آيات، روايات و اقوال صاحب نظران بيفكنيم. اما بجاست پيش از شروع اين بحث، با چند نكته آشنا شويم:
ازدواج چيست؟

ازدواج قراردادي رسمي براي پذيرش يك تعهد متقابل به منظور تشكيل زندگي خانوادگي است تا طرفين ازدواج در سايه آن، در خط سير معين و شناخته شده اي از زندگي قرار گيرند. اين قرارداد با رضايت و خواسته زن و شوهر و بر مبناي آزادي كامل دو طرف منعقد مي گردد و در پرتو آن، روابطي بس نزديك بين آن دو پديد مي آيد. اين قرارداد، ارتباط و پيوند دوطرفه به وسيله الفاظ و عباراتي معين انجام مي گيرد كه آن را «عقد» يا پيمان ازدواج مي ناميم.
معنا و مفهوم «عقد»

«عقد» از نظر لغت به معناي «گره زدن » و خود «گره » است و در اصطلاح، هر چيزي است كه در سايه آن، رابطه اي ميان دو فرد يا دو گروه ايجاد مي شود.

در زبان ازدواج و زناشويي، «عقد» عبارت است از ايجاد پيوندي مشترك بين زن و شوهر كه در سايه آن، حقوق ، تعهدات و مسؤوليت هاي دو جانبه پديد مي آيد. به ديگر سخن، «عقد» قراردادي به منظور مشاركت دو تن در زندگي خانوادگي وايجادنوعي روابطشرعي وقانوني است.
فلسفه و هدف از ازدواج

هدف از ازدواج هم براي مرد و هم براي زن، پاسخ مثبت دادن به سنت الهي و توليد نسل است. لذا، هر دو در اين زمينه بر يك عقيده اند. فلسفه ازدواج براساس اين دو مبنا ملاك دين و نجابت است. در نتيجه، هدف از ازدواج و توليد نسل، مقدس مي گردد و هيچ يك از ماديات ملاكي براي آن به حساب نمي آيد.

اصولا فلسفه خلقت زن و مرد (زوجيت) توليد مثل است، همان گونه كه اين زوجيت در ساير حيوانات و حتي گياهان نيز وجود دارد. نكته اصلي كه بايد در ازدواج مورد توجه هر دو طرف باشد دين و كمال است. از اين رو، از روايات نقل شده از پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و ائمه اطهار عليهم السلام چنين برمي آيد كه هر كس ممكن است به يكي از اين

چهار دليل ازدواج كند: ۱- پول; ۲- دين; ۳- زيبايي; ۴- شهرت و عنوان. بين اين چهار هدف، دين از همه بالاتر و بهتر است.

اما به طور كلي، ضرورت هاي ايجاب كننده ازدواج عبارت است از:

الف – ضرورت هاي فردي;

ب – ضرورت هاي اجتماعي;

ج- ضرورت هاي مذهبي.

در ذيل، به تفصيل از اين موارد بحث مي كنيم:
الف – ضرورت هاي فردي

۱- پاسخ مثبت به فطرت: انسان به حكم فطرت، داراي غريزه جنسي است و طبيعت و فطرتش ايجاب مي كند كه رشد نمايد، به سوي كمال برود و وقتي رشديافت وبه درجه كمال رسيدارضا و اقناع شود.براين اساس،براي حفظ جان و تعادل نظامات رواني، ضروري است كه آدمي به ازدواج تن دهد.

۲- موجبي براي بروز استعدادها: استعدادها براي بروز و تكامل خود نيازمند محيطي امن و آرامند. ازدواج براي جوان آرامش و آسايش ايجاد مي كند، استعدادهاي او را به حركت درمي آورد و به او امكان مي دهد كه از آن به نيكي بهره برداري كند.

۳- موجب امنيت و آسايش: اصولا «بلوغ » يعني شكوفايي غريزه، چه براي پسر و چه براي دختر كه همراه بحران است. ازدواج اين بحران را تسكين مي دهد، براي جوان محيط امن و آرام ايجاد مي نمايد، در سايه وجود عواطف خانوادگي، روح سركش او مهار مي شود و موجباتي براي برخورداري او از نيروي فكري فراهم مي شود.

۴- موجب نجات از تنهايي: به عقيده دانشمندان و فلاسفه، انسان موجودي مدني الطبع و بالفطره اجتماعي است. از اين رو، محتاج پناه و ياور و ياري دلدار است. ازدواج اين فايده را دارد كه آدمي را از تنهايي و اعتزال نجات دهد و همدلي در كنار او، در بستر او و در آغوش او قرار دهد تا وجودش راعين وجودخودبداندودرغم ودردش شريك باشد.
ب – ضرورت هاي اجتماعي

ازدواج هرچند از يك نظر ، مساله اي شخصي و خصوصي است، ولي از نگاهي ديگر، داراي جنبه و اهميتي اجتماعي مي باشد. بر اين اساس، ازدواج از اركان مدنيت و راهي مطمئن براي تامين آسايش جامعه و رفاه بشريت است. سود و زيان ازدواج تنها متوجه زوجين نيست، بلكه افراد اجتماع نيز به گونه اي از آن برخوردار مي شوند.

بي ترديد، ازدواج رابطه اي است كه طرفين ربط را تا حد زيادي از بي بند و باري و روابط نامشروع و انحرافات اخلاقي و جنسي مصون مي دارد. اين موضوع به تناسب حال طرفين و محيط اجتماعي و امكان انجام ساير گناهان متفاوت است. هم چنين ساير جنبه هاي شخصي و اجتماعي نيز در اين زمينه مؤثر مي باشد كه گاهي اين عمل سبب مصونيت انسان از نيمي از گناهان و معاصي و گاهي بيش تر است. لذا، در بعضي از روايات ازدواج را وسيله حفظ نيمي از دين و برخي روايات، دو سوم دين بيان كرده اند. (۱)

زندگي هر يك از زن و شوهر منقسم به دو قسم است:

۱- روابط داخلي و خانوادگي;

۲- روابط خارجي و اجتماعي.

بنابراين، زن صالح در خانواده وسيله تحقق سعادت مرد در نيمي از زندگاني او و مرد نيكوكار براي زن وسيله سعادت نيمي از روابط حياتي اوست; زيرا ازدواج وسيله موفقيت هر يك از طرفين در مقدار زيادي از وظايف عبادي خواهد بود كه در روايات ائمه اطهار عليهم السلام به نيمي از دين تعبير شده است.
ج – ضرورت هاي مذهبي

ضرورت هاي مذهبي ازدواج از دوجنبه قابل بررسي اند: از جنبه آيات و از جنبه روايات.

۱- ازدواج در آيات: اين سؤال همواره مطرح بوده است كه چرا خداوند انسان ها و يا حيوانات و حتي گياهان را زوج آفريد؟ فلسفه زوجيت انسان ها، گياهان و حيوانات چيست؟ در پاسخ به اين سؤال، به اجمال مي توان گفت كه فلسفه زوجيت در انسان ها به ازدواج بازمي گردد. اما پس از آن، اين سؤال مطرح مي گردد كه آيا ازدواج فقط براي تامين غريزه جنسي است؟ آيا براي شروع مسائل اجتماعي است؟ آيا براي ايجاد انس ميان دو زوج مخالف با هم است؟ در پاسخ بايد گفت كه خير، هدف از ازدواج اين مسائل نيست. فلسفه ازدواج چيز ديگري است و آن امتداد نسل، بقاي آن و اتمام تركيبات عاطفي زن و مرد به دليل توليد مثل مي باشد، همان گونه در برخي از آيات به اين مطلب اشاره شده است:

خداوند در سوره نساء، آيه ۷ مي فرمايد: «يا ايها الناس اتقوا ربكم الذي خلقكم من نفس واحده و خلق منها زوجها و بث منهما رجالا و نساء كثيرا و اتقوا الله الذي تسائلون به و الارحام ان الله كان عليكم رقيبا»; اي مردم، بترسيد از پروردگار خود كه شما را از يك تن آفريد و از او جفتش را بيافريد و از آنان مردان و زنان بسياري گسترانيد و بترسيد از خداوندي كه از او و از ارحام پرسش مي شود. خداوند بر شما نگاهبان است.

در آيه ۱۱ سوره شوري نيز مي فرمايد: «فاطر السموات و الارض جعل لكم من انفسكم ازواجا و من الانعام ازواجا يذرؤكم فيه ليس كمثله شي ء و هو السميع البصير»; او پديد آورنده آسمان ها و زمين است. براي شما از جفت خودتان همسراني قرار داد و از جنس حيوانات نيز جفت هايي آفريد تا بر شما بيفزايد و نسل تكثير پيدا كند. همانند او چيزي نيست. او شنواي بيناست.

۲- ازدواج در روايات:اسلام در اين زمينه، دو دسته را مخاطب قرار داده است و ازدواج را به آن ها توصيه مي كند:

۱- كساني را كه به قصد ارضاي غريزه شهوت و محافظت از آلودگي ازدواج مي كنند، ولي از پيدايش نسل جلوگيري مي نمايند.

۲- كساني را كه علاوه بر ارضاي غريزه شهواني، قصد تشكيل خانواده نيز دارند و در نتيجه، خواهان نسل هستند. اما به طور كلي، دسته دوم بيش تر مورد خطاب اند; زيرا خانواده بدون فرزند در همان وصلت و گوشه حجله، بدون استمرار و دنباله خلاصه مي شود.

نظر به وجود منافع و اهميت هاي ازدواج است كه اسلام آن را تاييد كرده و ضرورت آن را در درجه اول اهميت و مورد تاكيد قرار داده است. ضرورت هاي ازدواج ازنظر اسلام به قرار ذيل است:

۱- محبوب ترين بنا: بناي تشكيل خانواده در اسلام محبوب است، تا آن جا كه هيچ سازمان و بنايي نزد خدا محبوب تر از آن نيست. لذا، پيامبر گرامي اسلام صلي الله عليه و آله مي فرمايند: «ما بني بناء في الاسلام احب الي الله من التزويج »; نزد خداوند هيچ بنايي محبوب تر از خانه اي نيست كه از طريق ازدواج آباد گردد. (۲)

۲- عامل حفظ پاك دامني و كسب اخلاق نيك: ازدواج از نظر اسلام وسيله اي براي پاك دامني و پاك دامن زيستن است. رسول خدا صلي الله عليه و آله به زيدبن حارثه فرمودند: ازدواج كن تا پاك دامن باشي (۳) و در سخني ديگر، فرمودند: مردان را زن دهيد تا خدا اخلاقشان را نيكو، ارزاقشان را وسيع و جوانمرديشان را زياد گرداند. (۴) در روايتي ديگر، به زني كه گفته بود، ديگر ازدواج نخواهم كرد، فرمودند: «ازدواج براي حفظ عفاف لازم است.» (۵)

۳- عامل تكميل دين: ازدواج غير از ايجاد نظم در زندگي، وسيله اي براي حفظ و تكميل دين است. بدان دليل، ازدواج تكميل كننده ايمان است كه به وسيله آن، بسياري از گناهان از وجود آدمي ريشه كن مي شود و راه براي سعادتمندي او از هر سو فراهم مي گردد. لذا، رسول اكرم صلي الله عليه و آله فرمودند: «من تزوج فقد احرز نصف دينه »; (۶) هر كس ازدواج كند نيمي از دينش را باز يافته است. در جاي ديگر، فرمودند: «ما من شاب تزوج في حداثه سنه الا عج شيطانه يا ويله عصم مني ثلثي دينه »; (۷) هر كس در ابتداي جواني ازدواج كند شيطان فرياد مي كند: اي واي، دو سوم دين خود را از شر من حفظ كرد.

۴- موجب ازدياد نسل: پيامبر صلي الله عليه و آله فرمودند: «تزوجوا فاني مكاثر بكم الامم غدا في القيامه »; (۸) ازدواج كنيد; زيرا من به زيادتي شما نسبت به امت هاي ديگر در قيامت مباهات مي كنم. (اين كه امروزه در كشور ما با توجه به احكام ثانويه، به مهار جمعيت حكم مي شود مطلب ديگري است كه اين مختصر مجالي براي طرح آن نيست.)

۵- موجب ازدياد مسلمانان: پيامبر صلي الله عليه و آله فرمودند: «ما يمنع المؤمن ان يتخذ اهلا لعل الله يرزقه نسمه تثقل الارض بلا اله الا الله »; (۹) چه مانعي داردكه مؤمن زني بگيرد تاخداوند فرزندي نصيبش كند كه با كلمه لا اله الا الله زمين را گرانبار كند؟

۶- موجب ازدياد روزي: پيامبر صلي الله عليه و آله فرمودند: «اتخذوا الاهل فانه ارزق لكم » (۱۰) ; روزي را به وسيله زن گرفتن زياد كنيد. در حديث ديگري، امام رضا عليه السلام مي فرمايند: «اذا جاءكم من ترضون خلقه و دينه فزوجوه »; (۱۱) اگر خواستگاري آمد كه دين و اخلاقش را پسنديد او را اجابت كنيد. در روايتي پيامبر صلي الله عليه و آله فرمودند: «من ترك التزويج مخافه العيله فقد ساء ظنه بالله عزوجل ان الله يقول: ان يكونوا فقراء يغنهم الله من فضله »; (۱۲) هر كس ازدواج را از ترس فقر و تنگدستي ترك كندبه خدا سوء ظن برده است، زيرا خداوندمي فرمايد:اگر (زن وشوهر) فقير باشندخدا هر كدام را از كرم خود بي نياز مي كند. بنابراين، در هر صورت، روزي زن و مرد با خداست.

۷- نشانه پيروي از سنت پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله: حضرت علي عليه السلام فرمودند: «تزوجوا فان التزويج سنه رسول الله فانه كان يقول: من كان يحب ان يتبع بسنتي فان من سنتي التزويج »; (۱۳) ازدواج كنيد، ازدواج سنت پيامبر صلي الله عليه و آله است. آن جناب مي فرمودند: هر كه مي خواهد از سنت من پيروي كند، بداند كه ازدواج سنت من است.

۸- نشانه پيروي از سنت پيامبران عليهم السلام: امام رضا عليه السلام فرمودند: «ثلاث من سنن المرسلين: العطر و اخذ الشعر و كثره الطروقه »; (۱۴) سه چيز از سنت هاي پيامبران است: استعمال عطر، ازاله موهاي زايد و ازدواج كردن.

۹- موجب جلب رضايت الهي: پيامبر صلي الله عليه و آله فرمودند: «ما من شي ء احب الي الله عز وجل من بيت يعمر في الاسلام بالنكاح »; (۱۵) هيچ چيز نزد خداوند محبوبتر از اين نيست كه خانه اي در اسلام به وسيله ازدواج آباد گردد.

۱۰- موجب كسب طهارت معنوي: پيامبر صلي الله عليه و آله فرمودند: «من احب ان يلقي الله طاهرا مطهرا فليلقه بزوجه »; (۱۶) هر كس مي خواهد خدا را پاك و پاكيزه ملاقات كند بايد هنگام مرگ متاهل باشد.

۱۱- بهترين بهره و سود: امام رضا عليه السلام فرمودند: «ما استفاد امرء بعد الاسلام فائده خيرا من امراه مسلمه …»; (۱۷) پس از ايمان به خدا، هيچ انساني بهره اي بهتر از همسري مسلمان به دست نياورده است.

۱۲- گشودن درهاي رحمت الهي: پيامبر صلي الله عليه و آله فرمودند: «يفتح ابواب السماء بالرحمه في اربع مواضع: عند نزول المطر و عند نظر الولد في وجه الوالد و عند فتح باب الكعبه و عند النكاح »; (۱۸) درهاي رحمت آسمان در چهار موقع گشوده مي شود: ۱- هنگام باريدن باران; ۲- وقتي كه فرزندي (از سر مهر) به صورت پدرش بنگرد; ۳- زماني كه در خانه كعبه گشوده مي گردد; ۴- در وقت اجراي عقد نكاح. (۱۹)
نهي اسلام از عزوبت

از نظر اسلام، ازدواج كاري مقدس و تجرد چيز پليدي است. اين بر خلاف نظر كساني است كه رهبانيت را پذيرفته اند و سعي دارند بدان جنبه اي مقدس دهند. پيامبر صلي الله عليه و آله فرمودند: آن كس كه اين آيين و مذهب همگام با فطرت مرا دوست دارد بايد نسبت به سنت من پاي بند باشد; يكي از سنت هاي من ازدواج است. (۲۰)

در اسلام، سرباز زدن از ازدواج مساوي با تخلف از سنت پيامبر صلي الله عليه و آله و حتي از موازين اسلامي است. چنانچه پيامبر صلي الله عليه و آله فرمودند: هر كس زمينه و امكاني براي ازدواج داشته باشد و در عين حال، از آن سر باز زند از ما نيست.

اسلام برخلاف رهبانان و تاركان دنيا، مجرد ماندن را نه تنها فضيلت نمي داند، بلكه آن را محكوم كرده و شديدا از آن نهي فرموده است. زني به حضور امام صادق عليه السلام رسيد و گفت: من قصد ندارم شوهر كنم تا مرا نزد خدا فضلي باشد و اجر و ثوابي به من تعلق گيرد.

امام صادق عليه السلام فرمودند: اين سخن را رها كن; اگر تنها زيستن فضيلتي بود فاطمه عليها السلام، دختر پيامبر صلي الله عليه و آله، بر اين فضل سزاوارتر بود. (۲۱)

بزرگان اسلام عزب ماندن را در صورت فراهم بودن وسايل ازدواج، ناروا و حرام دانسته و زناشويي را محبوب و مقدس شمرده اند. اسلام نيز تجرد را زشت مي شمارد و مي گويد: «شراركم عزابكم »; (۲۲) بدترين شما كساني هستند كه در حال عزوبت اند. احاديثي كه ازعزوبت نهي مي كنند بسيارند، ازجمله روايات ذيل از پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله:

– ازدواج كن و گرنه از گنه كاران محسوب خواهي شد; «تزوج و الا فانت من المذنبين.» (۲۳)

– بيش تر دوزخيان عزب ها هستند; «اكثر اهل النار العزاب.» (۲۴)

– ازدواج كن، وگرنه از راهبان نصارا خواهي بود; «تزوج و الا فانت من رهبان النصاري.» (۲۵)

– ازدواج كن، وگرنه از برادران شيطان خواهي بود; «تزوج و الا فانت من اخوان الشياطين.» (۲۶)

– بدترين افراد امت من عزب ها هستند; «شرار امتي عزابها.» (۲۷)

– دو ركعت نماز زن دار بهتر از يك روز نماز و روزه عزب است. «ركعتان يصليهما المتزوج افضل من سبعين ركعه يصليها غير متزوج. » (۲۸)

خودداري از ازدواج عوارضي دارد كه به نمونه هايي از آن اشاره مي كنيم:

۱- خودداري از ازدواج زمينه را براي روابط جنسي نامشروع و غير قانوني فراهم مي كند كه نمونه هاي آن را در كشورهايي كه براي خود آمار و حسابي دارند، مي بينيم. بديهي است كودكي كه به دور از عشق و بدون خواسته والدين يا در اثر يك ازدواج اجباري پديد آيد هم مايه غم مرد است و هم موجب تنفر اجتماعي و اين كه آينده چنين كودكاني چه خواهد شد، به خوبي معلوم است.

۲- خودداري از ازدواج موجب بيماري هاي وخيمي هم چون امراض تناسلي، ورم مفاصل و مانند آن مي گردد و اين مساله مورد تاييد پزشكان امروزي است.

۳- خودداري از ازدواج موجب از دست دادن گرمي و نشاط زندگي است. هر كس در دوران جواني به ازدواج تن ندهد، در دوران پيري با رنج تنهايي مواجه خواهد شد.

۴- خودداري از ازدواج موجب توسعه و گسترش فساد مي گردد. افراد به سوي فساد اخلاقي سوق پيدا مي كنند و درهاي حيات آنان به دروغ، فحشا و بي بند و باري گشوده مي شود. وجود غريزه در آدمي خود دليلي بر ضرورت ازدواج و خودداري از آن، استقبال از خطرات خودآفرين و زمينه اي براي هجوم غم ها و نابساماني هاست.
«تهذيب نفس »; فلسفه بزرگ ازدواج

زن و مرد لازم است در پرتو كانون گرم خانواده به تكامل دست يازند و همديگر را با برخورداري از «صبر» و «شكر»، كه دو ركن ايمان است، ياري كنند. شرع مقدس اسلام در تشكيل خانواده تنها به ارضاي غريزه جنسي نظر ندارد، اگرچه اين نكته مهم نيز جزئي از فلسفه ازدواج است و اسلام براي حفظ عفت عمومي در جوامع بشري، به دختران و پسران بالغي كه نياز به ازدواج دارند امر به پيوند و تشكيل خانواده كرده است، بلكه نكته مهم تري كه اسلام از ازدواج و تشكيل خانواده دنبال مي كند عبارت است از: «تهذيب نفس »; زيرا محيط خانه و كانون گرم خانواده را بهترين مكتب براي خودسازي و كسب كمالات مي داند. حال اگر از اين مكتب ارزنده و حيات بخش و انسان ساز درست استفاده نكنيم و يا آن را از هم بپاشيم، تقصير از شارع مقدس اسلام نيست، بلكه خودمان مقصر هستيم كه با عوامل گوناگون باعث سردي كانون خانواده يا از هم پاشيدگي آن شده ايم.
خلاصه و نتيجه بحث

از مجموعه بحث ها چنين نتيجه مي گيريم كه هدف از ازدواج در اسلام به مراتب، بالاتر و مقدس تر از آن است كه تنها در حد كام جويي جنسي باشد; زيرا اگر چنين بود هيچ فرقي ميان ازدواج انسان و جفت گيري حيوانات نبود و ازدواج مشمول اين همه قوانين آسماني و رهبري پيامبران عليهم السلام و راهنمايان قرار نمي گرفت. پس بايد در آن اهداف مهم ديگري نيز وجود داشته باشد; از جمله: ايجاد، بقا و طهارت نسل، تكميل و تكامل، مودت و صفا و از همه بالاتر، انجام وظيفه الهي. پيمان ازدواج پيماني مقدس و الهي است. بدين سان، جز در سايه احكام الهي نمي توان آن را فسخ كرد. ازدواج امري اساسي و مهم است، بايد در جامعه رشد و توسعه يابد تا افراد در سايه پاي بندي بدان از بسياري انحرافات و پيش آمدهاي ناگوار مصون بمانند.

آن كس كه تن به تشكيل خانواده ندهد، هم به خود جفا كرده است و هم به فردي ديگر از جنس مخالف كه پاك دامن در انتظار همتاي مؤمن براي تشكيل زندگي و بهره مندي از نعمت و آسايش آن است. البته شكي نيست كه در انتخاب همسر بايد طرقي انديشيد تا زندگي زناشويي دچار نابساماني نشود و كودكان پاي به جهان نهاده حاصل آن دچار افسردگي و ماتم نگردند


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۶:۳۴:۵۰ ] [ afsaneh ] [ نظرات (0) ]

1Marriage-Test

آمادگي ازدواج كردن

در بين ما افرادي وجود دارند كه مجردند و ترجيح مي دهند هر چه زودتر تشكيل خانواده بدهند، اما در اين بين هستند اشخاصي كه ترجيح مي دهند همچنان مجرد بمانند و يا دير تر ازدواج كنند.

بايد اشاره داشت در بيشتر افرادي كه تشكيل خانواده مي دهند ميل به ازدواج احساس مي شود، يعني زماني كه اين احساس در آنها به وجود آمد تشكيل خانواده مي دهند… حال شايد شما بپرسيد، اين نياز را چگونه بايد در وجود خودمان بشناسيم تا ازدواج كنيم… آيا اصلاً چنين احساسي در ما به وجود مي آيد يا نه؟ تست هاي زير را پاسخ دهيد تا متوجه شويد كه در وجودتان چنين ميلي داريد يا خير؟

۱) آيا زماني كه مادر و پدري را به همراه فرزند كوچكشان مي بينيد، غبطه مي خوريد؟

الف) بله

ب) خير

ج) گاهي اوقات
۲) آيا زماني كه يك زوج جوان را در حال خنده مي بينيد، افسوس مي خوريد؟

الف) بله

ب) خير

ج) گاهي اوقات
۳) آيا همچون گذشته از اوقات تنهايي تان لذت مي بريد؟

الف) بله

ب) خير

ج) گاهي اوقات
۴) زماني كه در جمع دوستان متاهل هستيد،به خود مي گوييد كه اي كاش من هم متاهل بودم؟

الف) بله

ب) خير

ج) گاهي اوقات

۵) آيا شده كه تا به حال حضور شخصي از جنس مخالف، شما را دگرگون كند؟

الف) بله

ب) خير

ج) گاهي اوقات

۶) آيا تا كنون به اين موضوع فكر كرده ايد كه تنهايي ديگر بس است؟

الف) بله

ب) خير

ج) گاهي اوقات

۷) آيا تا كنون برايتان پيش آمده كه شادي تان را بخواهيد به كسي از جنس مخالف، انتقال دهيد؟

الف) بله

ب) خير

ج) گاهي اوقات

۸) آيا شما موسقي هاي آرام گوش مي دهيد؟

الف) بله

ب) خير

ج) گاهي اوقات

۹) آيا شده زماني كه پشت ويترين يك فروشگاه هستيد، احساستان به شما بگويد براي كسي هديه اي بخريد؟

الف) بله

ب) خير

ج) گاهي اوقات

۱۰) آيا رنگ زندگي براي شما تغيير كرده است؟ اميدواريم كه حضور شخصي زندگي تان را دگرگون كند.

الف) بله

ب) خير

ج) گاهي اوقات

۱۱) آيا شده در چند ماه اخير، لبخند فردي، اميد را در دلتان زنده كند و نگاه شما به زندگي تغيير كند؟

الف) بله

ب) خير

ج) گاهي اوقات

۱۲) زماني كه پدر مادرتان مي گويند، ديگر زمان ازدواج فرا رسيده است، اخم نمي كنيد؟

الف) بله

ب) خير

ج) گاهي اوقات

۱۳) آيا به تازگي در خيالتان مراسم خواستگاري را مرور مي كنيد؟

الف) بله

ب) خير

ج) گاهي اوقات

۱۴) آيا اخيرا برايتان پيش آمده عاشق كسي شده باشيد، اما حجب و حيا اجازه ندهد، آن را با او در ميان بگذاريد؟

الف) بله

ب) خير

ج) گاهي اوقات

● نتيجه:

اگر از ۱۴ پرسش بالا به ده گزينه پاسخ بلي داده ايد، به اين معني است كه نياز به ازدواج در وجودتان احساس شده است .

اگر به ده گزينه پاسخ خير داده ايد، به اين معني است كه نياز به ازدواج هنوز در وجودتان احساس نشده است .

اگر به هفت گزينه پاسخ گاهي اوقات داده ايد به اين معني است كه هنوز سر در گم هستيد و نمي دانيد كه بايد ازدواج كنيد يا نه، همچنان مجرد بمانيد.

 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۶:۳۳:۴۱ ] [ afsaneh ] [ نظرات (0) ]

635264676181017207

بهترين روانشناسان و مشاورين ازدواج تهران

ليست و آدرس بهترين مشاورين روان شناس تهران روانشناس خوب

 گيتي موسوي

گيتي موسوي 

مشاور تخصصي كودك 

كارشناس و سخنران منتخب صدا و سيما

سخنراني در زمينه روانشناسي

براي سازمانها،ارگانها،مدارس

با تعيين وقت قبلي

عضو سازمان نظام مشاوره و روانشناسي ش-ن۱۰۵۷۵

روانشناس باليني – روان درمانگر

مشاوره و روان درماني كودك و نوجوان

مشاوره خانوادگي-زناشويي

مشاوره قبل و بعد از ازدواج

تعليم و تربيت و پرورش فرزندان

روان درماني اضطراب،افسردگي و وسواس….

اختلالات رواني ناشي از ابتلا به بيماريهاي پزشكي

 (سرطان…)

پذيرش با تعيين وقت قبلي

۲۲۷۲۵۵۰۶-۲۲۷۲۵۵۰۷-۲۲۷۲۵۵۱۶

دكتر هليا مهديخاني

متخصص روانشناسي

روانشناس باليني و هنر درمانگر

عضو سازمان نظام مشاوره و روانشناسي  ش-ن: ۱۸۶۳

درمان تخصصي وسواس،افسردگي، اضطراب

زوج درمانگر ، خانواده درماني

درمان تخصصي وسواس،افسردگي، اضطراب

بي انگيزگي در كار و تحصيل

خستگي هاي عصبي

مشاوره و درمان اختلالات جنسي زناشويي

هيپنوتيزم درمانگر

مدرس مهارتهاي زندگي

 

دكتر زهره اسماعيل زاده روانشناس-روانكاو

مشاور روانشناس و عضو سازمان نظام روانشناسي و مشاوره

سوابق تحصيلي
–  دكتري روانشناسي عمومي ، دانشگاه علوم و تحقيقات تهران
– كارشناسي ارشد : روانشناسي باليني ، دانشگاه شيراز
– كارشناسي : روانشناسي باليني ، دانشگاه علامه طباطبايي

روان پويشي وسواس، اختلالات خلقي و اضطرابي CBT درمان هاي شناخت-رفتاري
درمان اختلالات شخصيت
مشاوره پيش از ازدواج

زوج درمانگر
ارتقاء روابط همسران : آموزش قبل و بعد از ازدواج
و زوج درماني سيستميك CBCT زوج درماني شناختي-رفتاري
درمان خيانت زناشويي
مداخلات روانشناختي به هنگام طلاق و قطع روابط عاطفي
آموزش مهارت هاي زندگي
انجام و تفسير تست هاي روانشناسي

دكتر زهره اسماعيل زاده روانشناس-روانكاوعكس منفرد فاطمه منفرد پويا 

مشاور روانشناس شخصيت عضو سازمان نظام روانشناسي و مشاوره ش.ن۲۵۳۰

 مشاوره قبل و بعد از ازدواج و مشاوره زناشويي درمان مشكلات ازدواج و زناشويي

 درمان اختلالات شخصيت،اعصاب و روان مشاوره فردي-خانوادگي

زوج درمانگر

سكس تراپ

درمان اعتياد

دكتر زهره اسماعيل زاده روانشناس-روانكاو  دكتر مهناز شريفيان

 مشاور روانشناس  عضو سازمان نظام روانشناسي و مشاوره ش-ن:۲۹۳۰

 مشاوره قبل و بعد از ازدواج و مشاوره زناشويي درمان مشكلات ازدواج و زناشويي

درمان مشكلات جنسي زوجين

 دكتر مرضيه مشتاقي روانشناس-روانكاودكتر مرضيه مشتاقي

دكتراي سلامت از آمريكا عضو سازمان نظام روانشناسي و مشاوره

متخصص روانشناس و روانكاو

مشاور تخصصي كودك

هيپنوتيزم درمانگر عضو انستيتو روانكاوي تهران

مشاوره خانوادگي-زناشويي – مشاوره قبل و بعد از ازدواج

تعليم و تربيت و پرورش فرزندان

درمان اضطراب و افسردگي

مشاوره تخصصي در زمينه هاي:

اختلالات رفتاري كودكان

مشكلات رفتاري نوجوانان

ارتباط نوجوان و والدين

كمك فكري به نوجوانان

نحوه تربيت صحيح كودكان از بدو تولد با توجه به مراحل رشد روانشناختي كودك

اضطراب، افسردگي

بيش فعالي ، لجبازي

پرخاشگري،دروغگويي

وسواس،ناخن جويدن

كنجكاوي جنسي كودكان و آموزش جنسي به كودك

اختلالات يادگيري

آموزش مهارت هاي زندگي

esmaeelzadehدكتر مرضيه مشتاقي روانشناس-روانكاو

 

روانشناس متخصص عضو نظام روانشناسي شماره نظام روانشناسي۲۴۶

 كارشناس و سخنران منتخب صدا و سيما

 سخنراني در زمينه روانشناسي

براي سازمانها،ارگانها،مدارس با تعيين وقت قبلي

مشاور در امور خانواده،زناشوئي

جنسي-جنسيتي(خانمها)

مشاور قبل و بعد از ازدواج

مشاوره تخصصي در زمينه هاي:

اختلالات رفتاري كودكان

مشكلات رفتاري نوجوانان

ارتباط نوجوان و والدين

كمك فكري به نوجوانان

نحوه تربيت صحيح كودكان از بدو تولد با توجه به مراحل رشد روانشناختي كودك

اضطراب، افسردگي

بيش فعالي ، لجبازي

پرخاشگري،دروغگويي

وسواس،ناخن جويدن

كنجكاوي جنسي كودكان و آموزش جنسي به كودك

اختلالات يادگيري

دكترزهره اسماعيل زاده  تحصيلات خود را در مقطع كارشناسي رشته روان شناسي باليني سال ۷۲ وكارشناسي ارشد روان شناسي تربيتي خود را در سال ۸۰ به پايان رسانده وبا انتخاب رشته فلسفه تعليم وتربيت  كودكان و نوجوانان در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقيقات سال ۸۵ به اخذ درجه دكترا نائل آمد.

پس از تحصيل،در دانشگاه در سمت استاد ياري به خدمات آموزشي مشغول شد،همچنين عضو نظام روان شناسي ومشاوره نيز مي باشد. در مراكز مشاوره دانشگاهي،مركز تندرستي،فرهنگسرا….. خدمت ميكند وبه گزارش سمينار هاي آموزش مشغول است اولين برنامه راديويي را در بخش راديو سلامت در سال ۸۴ ارائه نمود. سابقه مشاوره ايشان از سال ۱۳۷۹با بيش از ۵۰۰۰ پرونده مشاوره اي  در مراكز مختلف روانشناسي و مشاوره مي باشد.

دكتر زهره اسماعيل زاده روانشناس-روانكاو گيتي موسوي

عضو سازمان نظام مشاوره و روانشناسي ش-ن۱۰۵۷۵

روانشناس باليني – روان درمانگر

 مشاوره و روان درماني كودك و نوجوان

مشاوره خانوادگي-زناشويي

مشاوره قبل و بعد از ازدواج

تعليم و تربيت و پرورش فرزندان

روان درماني اضطراب،افسردگي و وسواس….

 اختلالات رواني ناشي از ابتلا به بيماريهاي پزشكي

 (سرطان…)

 

مشاوره تخصصي در زمينه هاي:

اختلالات رفتاري كودكان

مشكلات رفتاري نوجوانان

ارتباط نوجوان و والدين

كمك فكري به نوجوانان

نحوه تربيت صحيح كودكان از بدو تولد با توجه به مراحل رشد روانشناختي كودك

اضطراب، افسردگي

بيش فعالي ، لجبازي

پرخاشگري،دروغگويي

وسواس،ناخن جويدن

كنجكاوي جنسي كودكان و آموزش جنسي به كودك

اختلالات يادگيري

دكتر زهره اسماعيل زاده روانشناس-روانكاو

كارشناس ارشد روانشناس باليني

روان درمانگر:درمان اضطراب،افسردگي،وسواس،ترسهاي مرضي و ….

مشاور خانواده،مربي منتخب كشوري آموزش مهارتهاي زندگي

مشاور ازدواج

مشاور اعتياد

مدير گروه سلامت رواني،اجتماعي و اعتياد دانشگاه علوم پزشكي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۶:۳۱:۱۷ ] [ afsaneh ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 372
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب